کد خبر: 4102725
تاریخ انتشار: ۰۶ آذر ۱۴۰۱ - ۱۳:۰۷

جزئیات جشنواره بین‌المللی هنرهای شهری مشهد اعلام شد

معاون فرهنگی و هنری سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد گفت: امسال سه محور اصلی شامل بهار، امام ‌رضا(ع) و ماه مبارک رمضان را برای جشنواره هنرهای شهری مشهد در نظر گرفته‌ایم.

جشنواره هنرهای شهری مشهدبه گزارش ایکنا از خراسان رضوی و به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد، یوسف اسماعیل‌زاده، معاون فرهنگی و هنری سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد ضمن اشاره به همزمانی ماه مبارک رمضان و عید نوروز ۱۴۰۲ اظهار کرد: در هر ۶ بخش جشنواره هنرهای شهری مشهد بر تولید آثاری مرتبط با ماه مبارک رمضان تأکید کرده‌ایم که برخی از این آثار در قالب آذین‌بندی و چراغ‌های شهری و برخی در قالب رویداد، سرود و نمایش خواهند بود.

وی افزود: البته باید از چند روز مانده به آغاز فصل بهار، فضای شهر را متناسب با حس‌ و حال اجتماعی جامعه آماده کنیم، چون در هر حال اولین رویداد پیش‌ رو نوروز است، اما از آنجایی‌که از چهارم فروردین، ماه مبارک رمضان هم آغاز می‌شود، ذیل محور نشاط اجتماعی و معنوی به این ماه پرداخته‌ایم و از آن به‌عنوان تجلی نشاط معنوی یاد کرده‌ایم. در فراخوان هم مشاهده می‌کنیم متناسب با هر بخش، زیربخش‌هایی تعریف شده‌ است، مانند استفاده از احادیث، القاب و آیات قرآن یا پرداختن به تصاویر مرتبط با همدلی و مساوات که می‌تواند برگرفته از ماه مبارک رمضان باشد.

معاون فرهنگی و هنری سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد با اشاره به بخش‌هایی که بیشتر می‌توانند به آماده‌سازی فضای شهر برای استقبال از ماه رمضان کمک کنند، بیان کرد: در ایام ماه مهمانی خدا، برخی از مردم بعد از افطار در فضای شهر حرکت می‌کنند، از این‌رو آثاری که کارکرد نوری دارند و می‌توانند فضای شبانه شهر را تحت‌تأثیر قرار دهند، بیشتر مدنظر هستند، در واقع عمده آثار مرتبط با ماه رمضان به‌صورت آذین‌بندی روی سطوح مختلف در فضای شهر اکران می‌شوند.

اسماعیل‌زاده درباره جزئیات هر یک از بخش‌ها نیز تصریح کرد: در بخش هنرهای تعاملی شهری بر طرح و ایده‌هایی که ترجیحاً از آموزه‌های دینی و ظرفیت معنوی شهر مشهدالرضا(ع) بهره‌مند باشند، تأکید شده‌ است.طرح‌های پیشنهادی بخش آذین‌بندی شهر برای ماه رمضان هم می‌توانند دربرگیرنده مضامینی مانند نمادها و نشانه‌های ماه مبارک رمضان، بهره‌گیری از مفاهیم این ماه از جمله مؤدت و مهربانی، احسان و همدلی بین مردم و آیات قرآن و احادیث با مضامین اخلاق اجتماعی باشند.

وی در پایان اظهار کرد: همچنین در بخش آثار و آذین‌های نوری به استفاده از نمادها و نشانه‌های ماه مبارک رمضان اشاره و در بخش سرود هم بر پرداختن به موضوعات همدلی و مهرورزی، همسایگی، استقبال از ماه مبارک رمضان و نشاط دینی و مفاهیم تربیتی و دینی مرتبط با ماه مبارک رمضان تأکید شده‌ است.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha