کد خبر: 4105548
تاریخ انتشار: ۱۷ آذر ۱۴۰۱ - ۲۰:۳۸
/نمایشگاه پژوهش و فناوری /

راه ورود محصولات دانش‌بنیان، تجاری‌سازی است

مدیر کل صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی گفت: راه ورود محصولات دانش‌بنیان، تجاری‌سازی است، زیرا شرکت‌های موجود در حوزه تجاری‌سازی از ظرفیت خوبی برخوردار هستند.

امیررضا رجبی مدیر کل صنعت، معدن و تجارت خراسان رضویامیررضا رجبی مدیر کل صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی، با حضور در غرفه خبرگزاری ایکنا در نمایشگاه دستاوردهای هفته پژوهش و فناوری خراسان رضوی، اظهار کرد: مجموعه صنعت، معدن و تجارت یکی از پایه‌های برگزاری نمایشگاه هفته پژوهش و فناوری است، زیرا شرکت‌هایی که در این مجموعه کار می‌کنند بتوانند دستاوردهای پژوهشی خود را عرضه و به متقاضیان و عموم مردم معرفی کنند.

وی افزود: همچنین مجموعه شرکت‌ها باید بتوانند با حضور در این نمایشگاه‌ها حوزه‌های جدید توسعه محصول را به دست آورند که در اینجا افرادی هستند که دستاوردهای جدیدی دارند و فناوری جدیدی را ارائه می‌دهند که ما این شرکت‌ها را عمدتا تشویق کردیم تا در نمایشگاه حضور داشته باشند و از طرفی نیز برای اینکه محصولات تولیدی را در بازار ارائه دهیم نیاز داریم تا وضعیت رقابتی داشته باشیم.

مدیر کل صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی گفت: در واقع وضعیت رقابتی هم در طول زمان تغییر می‌کند به طوری‌که محصولی که در طی 10 سال گذشته عرضه شده باشد امروزه با حضور فناوری‌های جدید اگر خود را با این فناوری‌های ‌روز همسان نکند در این صورت دیگر آن محصول از بین خواهد رفت.

رجبی اظهار کرد: از این‌رو توصیه ما به همه شرکت‌های تولیدی این است که پابه‌پای فناوری پیش روند و خود را با آن‌ها همگام کنند. بر همین اساس بستر نمایشگاه‌های پژوهش و فناوری فرصتی است برای اینکه بین فناوران و شرکت‌های تولیدی تعامل و ارتباط خوبی شکل گیرد.

وی بیان کرد: اما در این میان یکی از اقداماتی که انجام می‌دهیم در حوزه تحقیق و توسعه است که از سال‌های گذشته پروانه واحدهای تحقیق و توسعه از سوی سازمان صنعت، معدن و تجارت صادر شده است، بر همین اساس صدور پروانه تحقیق توسعه را به شدت ساده کردیم و از مجموعه‌های صنعتی و تولیدی که بخواهند در حوزه پژوهش و توسعه کار کنند از آن‌ها استقبال خواهیم کرد.

مدیر کل صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی گفت: همچنین اقدام دیگری که امسال داشتیم این بود که تفاهم‌نامه‌ای بین مجموعه صنعت، معدن با تجارت با پارک علم و فناوری، دانشگاه فردوسی و پژوهشکده‌های صنایع غذایی منعقد کردیم که این تفاهم‌نامه‌ها نیز در مرحله اجرا هستند.

رجبی بیان کرد: اقدام دیگری که امسال انجام داده‌ایم بحث حمایت از توسعه پردیس‌های فناوری است، به گونه‌ای که پردیس‌های فناوری با حمایت بخش خصوصی با نظارت پارک علم و فناوری برای توسعه فناوری در بخش‌های خاص حمایت می‌شوند.

وی اضافه کرد: این در حالی است که ما هم پردیس سلامت ثامن را داریم که در حوزه فناوری‌های دارویی فعالیت می‌کند و هم اینکه امسال در حال راه‌اندازی پردیس معدنی هستیم که این پردیس نیز با حمایت یکی از صنایع فولادی استان در حال انجام است.

اولویت ما توسعه فعالیت‌های دانش‌بنیان است

مدیر کل صنعت، مدن و تجارت خراسان رضوی گفت: در حقیقت این اقدامات، زمینه توسعه فناوری در مجموعه‌های تولیدی و صنعتی را فراهم می‌کند و البته تنها بحث حمایت صنایع از پژوهش نیست بلکه اولویت ما توسعه فعالیت‌های دانش‌بنیان در صنایع است.

رجبی اظهار کرد: معتقدیم شرکت‌های بزرگ تولید صنعتی باید در حوزه پژوهش وارد شوند تا با ورود به این حوزه بتوانند سرمایه‌گذاری کنند و از فناوری‌های نوین برای توسعه فعالیت‌های خود استفاده کنند که اگر این کار را انجام ندهند آینده‌ای برای آن‌ها متصور نخواهد بود. از این‌رو این اقدامات یک فرایند دو طرفه‌ای در راستای حمایت از طرح‌های پژوهشی است و همچنین به نوعی الزامی است برای شرکت‌های تولیدی که دانش خود را در جهت توسعه فعالیت‌های خود به کار گیرند.

وی افزود: همچنین علاوه بر این اقدامات در حوزه‌های دیگری نیز ورود پیدا کرده‌ایم، به عنوان مثال با نمایندگی صندوق حمایت از صنایع پیشرفته را در استان ایجاد کردیم که در قالب این صندوق، حمایت‌های مالی خوبی از طرح‌های توسعه صنایع پیشرفته صورت می‌گیرد و همچنین صندوق‌های حمایت از فناوری‌هایی که در مجموعه شرکت شهرک‌ها مستقر است.

مدیر کل صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی، راه ورود محصولات دانش‌بنیان را تجاری‌سازی دانست و گفت: در حقیقت در حوزه تجاری‌سازی هم شرکت‌های موجود از ظرفیت‌های خوبی برخوردار هستند که بدون هیچگونه محدودیتی می‌توانند پروانه صنعتی دریافت کنند.

رجبی افزود: این طرح به گونه‌ای است که اگر شرکتی به مرحله تولید آزمایشگاهی برسد ما به آن کمک خواهیم کرد که پروانه بهره‌برداری را کسب کند و بتواند کار را پیش برد و در حقیقت با این کار خود در صدد هستیم که ظرفیت را برای توسعه صادرات فراهم کنیم که البته بخشی از شرکت‌های تولیدی و دانش‌بنیان ما نیز محصولات خود را صادر کرده‌اند

مدیر کل صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی بیان کرد: این در حالی است که در اکثر نمایشگاه‌های خارج از کشور این ظرفیت وجود دارد که معمولا شرکت‌های دانش‌بنیان از طریق معاونت علمی و توسعه شرکت‌ها فعالیت پیدا می‌کنند، بخشی از هزینه‌ها را پرداخت و در نهایت هم در نمایشگاه‌ها شرکت می‌کنند و این فرصت برایشان فراهم می‌شود تا فناوری خود را عرضه و به خارج از کشور نیز صادر کنند که این امکان به ویژه در کشورهای اطراف فراهم شده است.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha