کد خبر: 3409269
تاریخ انتشار: ۰۷ آبان ۱۳۹۴ - ۰۹:۲۴
با حضور شخصیت‌های برجسته؛

گروه اندیشه: صحیفه سجادیه کفعمی شامگاه گذشته با حضور مسئولان کشوری و شخصیت‌های برجسته علمی و دینی در مشهد رونمایی شد.

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از خراسان رضوی، صحیفه سجادیه کفعمی شامگاه گذشته، ششم آبان‌ماه در آئین افتتاحیه هفدهمین نمایشگاه کتاب ناشران ایران با حضور مسئولان کشوری و شخصیت‌های برجسته علمی و دینی رونمایی شد.

این مراسم با حضور سیدرضا صالحی‌امیری، رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران، آیت‌الله سید جعفر سیدان، استاد حوزه علمیه مشهد، حجت‌الاسلام نصرالله پژمان‌فر، نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی و سایر مسئولان صورت گرفت.

بنابر این گزارش، اثر ارزشمند صحیفه سجادیه به تصحیح و کتابت دعاپژوه بزرگ شیعه تقی الدین ابراهیم کفعمی است شامل ادعیه و نیایش‌های حضرت علی بن الحسین(ع) می‌شود، این اثر بیش از 700 سال پیش توسط عالم زاهد کفعمی نگاشته شد؛ این عالم از سرآمدان عصر خویش و الگوی عارفان و زاهدان بود که لقب «اکابر علمای امامیه» مهر تأییدی بر این واقعیت است.

صحیفه سجادیه نسخه ابراهیم بن علی کفعمی که از میان نسخه‌های موجود صحیفه سجادیه از قدمت بالایی برخوردار است و از متون کهن محسوب می‌شود،‌ یک صحیفه کامل و جامع است از ابتدا و بسم الله اول تا دعای پایانی که در صحیفه‌های دیگر وجود دارد، در این صحیفه به چشم می‌خورد.

صحیفه سجادیه‌ کفعمی سالیان قبل از ایران خارج شده و مفقود شده بود و با تلاش‌های بسیار در حوزه شبه قاره شناسایی شده و توسط شخصیت‌های فرهنگی به قم انتقال یافت که در نهایت چاپ و منتشر شد؛ علمای بسیاری آرزوی دیدن و دست یافتن به این نسخه را داشتند ولی هرگز موفق به یافتن آن نشدند اما با شناسایی و انتشار این نسخه بسیاری از محققان و پژوهشگران می‌توانند از این نسخه بهره ببرند.

البته نکته مهم آن است که در اکثر صحیفه‌ها 54 دعا ذکر شده اما این نسخه جدید چهار دعای جدید دارد؛ بر اساس مستندات، 21 دعا از صحیفه سجادیه مفقود شده که راوی در مقدمه این کتاب آورده است: عمیر بن متوکل هارون بلخی می‌‎گوید وقتی نسخه را زید بن علی به دست من دادند 75 دعا بود که 11 عدد از آن‌ها مفقود شد.

صحیفه سجادیه کامله مجموعه ای از 75 دعا و نیایش نقل شده که امام سجاد(ع) آن را املا کرده و امام باقر(ع) و برادرش زید بن علی آن را در دو نسخه نوشته‌اند؛ زید بن علی نسخه‌ای که در اختیار داشته را برای محافظت بیشتر به متوکل بن هارون می دهد و وی که از اصحاب امام صادق(ع) است می گوید، از من 11 دعا ساقط شده و من 64 دعا را روایت می‌کنم.

مرحوم کفعمی جزو اشخاص کم‌نظیری است که حداقل سه مرتبه اقدام به نوشتن صحیفه سجادیه کرده و برای اولین بار صحیفه سجادیه را به صورت مصور آماده کرده است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: