کد خبر: 3850945
تاریخ انتشار: ۲۸ مهر ۱۳۹۸ - ۰۹:۱۳
گروه شهرستان‌ها ــ مدیر گروه فقه و اصول بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی گفت: اربعین نماد همه ارزش‌ها و تعلیمات و آموزه‌هاست و به شیعه یا سنی اختصاص ندارد.

اربعین نماد همه ارزش‌ها و آموزه‎هاستبه گزارش ایکنا از خراسان رضوی، حجت‌الاسلام مهدی شريعتی‌تبار، مدیرگروه فقه و اصول بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی، شامگاه گذشته، 27 مهرماه، در همایش پیاده‌روی جاماندگان اربعین با عنوان «حرم تا حرم» در کاشمر، اظهار کرد: حرکت زیبا و حماسی اربعین، نشانه عظمت اسلام و پدیده‎ای بی‎نظیر در جهان است.

وی ادامه داد: امروز خواهران زینبی و برادران حسینی همانند حضرت زینب کبری(س) و امام سجاد(ع) بر پیمودن و ادامه راه سیدالشهداء(ع)، تجدید عهد و میثاق کردند، ما هم اگرچه در مسیر نجف به کربلا نیستیم اما در این حرکت پیاده‌روی با همان عشق و ارادت مسیر را طی کردیم و عهد و پیمان بستیم.

مدیر گروه فقه و اصول بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی، راه امام حسین(ع) را راه عزت، ظلم‌ستیزی، مقاومت در برابر ظالم و ستمگر و راه عدالت دانست و عنوان کرد: پیام اربعین و فلسفه قتل شاه دین این است که مرگ سرخ به از زندگی ننگین بوده، نه باید ظلم کنیم و نه زیر بار ظلم برویم.

وی تصریح کرد: قطعاً ظلم و ستمگری بد و عدالت‌خواهی ارزش است، امروز و همزمان با اربعین امام حسین(ع) نسبت به نماز اول وقت و امر به معروف و نهی از منکر و داشتن غیرت عهد و پیمان بستیم.

شريعتی‌تبار افزود: اگرچه امروز استکبار جهانی تلاش می‎کند با همه هجمه‌های تبلیغی و فرهنگی خود عفت جامعه و غیرت مردان ما را به چالش بکشد، دشمنان بدانند که امام حسین(ع) در عاشورا به ما درس غیرت و حضرت زینب(س) به زنان و دختران ما برای همیشه تاریخ، درس عفت داد.

مدیر گروه فقه و اصول بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی بیان کرد: اینکه امام حسین(ع) نمی‎تواند ببیند خانواده‎اش، حرم و ناموسش در معرض هجمه دشمن قرار گرفته از درس‎های ماندگار عاشوراست، امروز شیعه و اهل‌ سنت و حتی مسیحیان و یهودی‏ان هم ارادتمند امام حسین(ع) هستند.

وی گفت: به گفته خود علمای اهل‌سنت در همایش ملی «اربعین؛ نماد محبت ادیان الهی و مذاهب اسلامی به امام حسین(ع)» این ظلم به اهل‌سنت است که بگوییم آن‌ها ارادتمند به امام حسین(ع) و اهل‌بیت نیستند.

شریعتی‌نژاد بیان کرد: اربعین، دانشگاه و درس آگاهی‌بخشی و نجات بشریت است و امام حسین(ع) آزادگی و عزت بشریت را به عالم آموخت و از این حیث حق بزرگی بر بشریت دارد.

مدیر گروه فقه و اصول بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی ادامه داد: اگرچه آمریکا می‎خواهد با حربه نظامی ملت‎ها را تهدید کند، اما ما با اربعین بر مغز آن‌ها می‎کوبیم و با ندای «لبیک یا حسین(ع)» منافع آمریکا و اسرائیل را تهدید می‎کنیم.

وی اظهار کرد: به رغم اینکه 1380 سال از اولین اربعین حسینی می‎گذرد، اما این حماسه و حضور ده‌ها میلیونی در مسیر زیارت امام حسین(ع) و در داخل ایران و سراسر جهان می‎رود که جهانی شود و تمدن نوین اسلامی را از اربعین به دست آورد.

شریعتی‌نژاد با اشاره به اینکه اربعین زمینه‌ساز ظهور امام عصر(عج) می‎شود و پرچم «یا لثارات الحسین(ع)» در جای جای کره زمین برای نجات بشریت برافراشته خواهد شد، گفت: امام حسین(ع) خون خود، یاران و فرزندانش را داد تا بشریت و همه بندگان خدا را از جهالت، ذلالت و ذلت نجات دهد.

مدیر گروه فقه و اصول بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی اضافه کرد: اربعین نماد همه ارزش‌ها، تعلیمات و آموزه‌هاست و به شیعه یا سنی اختصاص ندارد، زیرا پیروان همه ادیان به این درس و کلاس نیازمند هستند.

به گزارش ایکنا، همزمان با اربعین سید و سالار شهیدان، حضرت اباعبدالله‌الحسین(ع) مردم عزادار کاشمر با پای پیاده مسیر پنج کیلومتری حرم امام‌زاده سیدحمزه(ع) تا حرم امام‌زاده سیدمرتضی(ع) را پیمودند، همچنین حدود 50 موکب سیدالشهدا(ع) در مراسم امروز از مردم پذیرایی کردند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: