کد خبر: 3954008
تاریخ انتشار: ۲۶ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۴:۳۷
با شیوع بیماری کرونا چند ماه مانده به سال ۹۹، روند معمول برنامه‌ریزی‌های همه نهاد‌ها از جمله آستان قدس رضوی دستخوش تغییر و تحولات اساسی شد.

اقدامات یک ساله مدیریت امور مجاورین بنیاد کرامت رضوی به مردم حاشیه شهر مشهدبه گزارش ایکنا از خراسان رضوی و به نقل از آستان‌نیوز، در مدت یک سال اخیر، مدیریت امور مجاورین بنیاد کرامت رضوی، با تمام توان به یاری اقشار آسیب‌پذیر شتافت، هدف غالب طرح‌ها و اقدامات به اجرا در آمده، حمایت از اقشار بی‌بضاعت حاشیه شهر مشهد و روستاهای محروم بوده و تا رفع کامل بیماری، جریان همدلی و خدمت‌رسانی ادامه خواهد داشت.

هادی غلامی، مدیر امور مجاورین بنیاد کرامت رضوی به تشریح طرح‌ها و اقدامات یک سال اخیر این مجموعه پرداخت و گفت: برای مواجهه با بحران کرونا و حمایت از بخشی از خانواده‌های آسیب‌پذیر در یک سال اخیر، انواع طرح‌ها، برنامه‌ریزی و به مرحله اجرا درآمد تا در حد مقدورات آستان قدس رضوی و کمک‌های مردمی و خیرین، باری از دوش این اقشار برداشته شود.

توزیع 220 هزار بسته معیشتی

وی تهیه و توزیع بسته‌‎های ارزاق را یکی از مهمترین برنامه‌های عملیاتی آستان قدس رضوی در این مدت معرفی کرد و افزود: 220 هزار بسته به ارزشی تقریبی 660 میلیارد ریال تهیه و توزیع شد. هر بسته متشکل از 14 قلم کالا شامل 10 کیلوگرم برنج ایرانی، 3 لیتر روغن مایع، 5 کیلوگرم حبوبات، 2 بسته ماکارونی، 2 قوطی رب، یک کیلوگرم سویا، 5 عدد ماسک، 5 قطعه صابون و نیز بسته فرهنگی شامل کتاب پویانمایی و دعای هفتم صحیفه سجادیه در نظر گرفته شد.

مدیر امور مجاورین بنیاد کرامت رضوی یکی دیگر از تمهیدات این مجموعه برای رفع نیازهای اولیه خانواده‎های نیازمند را، توزیع غذای گرم عنوان و ابراز کرد: در مدت یک سال اخیر، 650 هزار پرس انواع غذای گرم متبرک طبخ و توزیع شده است، همچنین 1097 رأس گوسفند به ارزش 23 میلیارد ریال به نیت عقیقه ذبح شد و بیش از 20 تن گوشت گرم بین خانوارهای نیازمند و هیئت مذهبی شهر شناسایی شده توزیع شد.

غلامی عنوان کرد: پخت و توزیع نان صلواتی با مشارکت تشکل‌های مردمی یکی دیگر از اقدامات حمایت‎گرانه مدیریت امور مجاورین است که از طریق برپایی نانوایی در روزهای یکشنبه، سه‎شنبه و پنجشنبه در مناطق مختلف حاشیه شهر مشهد و پخت 800 هزار قرص به ارزش حدود یک میلیارد و 300 میلیون ریال محقق شده است.

تسویه حساب بدهی محرومان در طرح «آقا حساب کردند»

وی عنوان کرد: «آقا حساب کردند» از جمله طرح‌های مبتکرانه برای جلب مشارکت عمومی به منظور کمک به اقشار آسیب‌‎دیده از کرونا بوده و در چندین مرحله و به اشکال مختلف، زمینه خدمت‎رسانی به گروه‎های هدف را مهیا کرد.

مدیر امور مجاورین بنیاد کرامت رضوی اظهار کرد: تسویه حساب دفتری خرده بدهکاران فروشگاه‎های موادغذایی، پرداخت قبوض آب، برق و گاز ساکنین معسر، تسویه حساب بیماران بستری در بیمارستان‌ها و نیز تسویه حساب اجاره بهای معوق مستأجرین بدهکار ساکن حاشیه شهر مشهد به مبلغ یک میلیارد و 300 میلیون ریال در راستای همین طرح انجام شد.

غلامی به دو طرح اجرایی در حوزه حمایت از جوانان و خانواده اشاره کرد و گفت: تهیه و اهدای جهیزیه و اقلام کمک‎ جهیزیه به 495 زوج کم‌بضاعت و نیز اعطای 25میلیارد و 450 میلیون ریال تسهیلات جهیزیه به 509 زوج نیازمند در راستای کمک به تشکیل خانواده زوجین جوان مشهدی صورت گرفته است.

برپایی اردوهای سلامت در حاشیه‌شهر

مدیر امور مجاورین بنیاد کرامت رضوی تصریح کرد: کانون موضوعی سلامت در چارچوب کانون‌های خدمت رضوی استان با بهره‌مندی از‌خدمات ده‌ها تن از کادر فعال در حوزه‌های تخصصی پزشکی از طریق برگزاری اردوهای جهادی سلامت در مناطق و روستاهای محروم شهرستان مشهد، خدمات کاملاً رایگان تشخیصی، درمانی، دارویی و ارجاعی به بیماران بی‌بضاعت ارائه می‌دهد.

غلامی اضافه کرد: این فعالیت‌ها با رویکرد پایش سلامت، غربالگری بیماری‌های فشار خون و دیابت، شناسایی و معرفی افراد با بیماری خاص به شبکه بهداشت در قالب نظام ارجاع، برگزاری دوره‎های آموزشی بهداشتی با موضوعات دهان و دندان، مادر و نوزاد و... به‌صورت دوره‌ای و حداقل ماهانه و به ارزش تقریبی 4 میلیارد و 500 میلیون ریال در مدت یک سال اخیر انجام شده است، 1400 ویزیت و 83 ارجاع به بیمارستان و انجام جراحی، از نتایج عملکرد کانون سلامت رضوی است.

توزیع 2500 بسته بهداشتی

وی تصریح کرد: همچنین با هدف تأمین بهداشت عمومی، مدیریت مجاورین بنیاد کرامت رضوی نسبت به تهیه و توزیع مواد ضدعفونی در مناطق مرکز و حاشیه شهر مشهد اقدام کرد، برای این منظور 2500 بسته بهداشتی شامل هربسته 5 عدد ماسک و نبات متبرک و 2800 دست گان بهداشتی توزیع شد.

مدیر امور مجاورین بنیاد کرامت رضوی بیان کرد: یکی دیگر از وجوه خدمت‎رسانی به افراد کم‌برخوردار جامعه، اعطای تسهیلات برای مرتفع کردن گرفتاری نیازمندان به‌شمار می‌رود، در همین خصوص 991 نفر از این گروه‌ها، در مجموع 49 میلیارد و 550 میلیون ریال تسهیلات کارگشایی دریافت‌ کردند، به‌علاوه، به 100نفر از اهالی کم‌بضاعت شهرستان کلات با هدف راه‌اندازی واحدهای پرورش دام سبک، تسهیلات اشتغال‌زایی به ارزش 110 میلیارد ریال تعلق گرفته است.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: