کد خبر: 3965126
تاریخ انتشار: ۲۸ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۲:۴۸
معاون فرهنگی اجتماعی اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی با اشاره به اینکه طرح ضیافت الهی در ۸۰ بقعه شاخص استان برگزار می‌شود از توزیع ۱۲ هزار بسته معیشتی در ماه رمضان از محل موقوفات و کمک‌های خیرین خبر داد.

توزیع 12 هزار بسته معیشتی در ماه رمضان از محل موقوفاتحجت‌الاسلام جمال ایزدی، معاون فرهنگی اجتماعی اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی در گفت‌وگو با ایکنا از خراسان رضوی بیان کرد: اداره کل اوقاف خراسان رضوی طبق هر سال در مناسبت‌های مختلف ملی و مذهبی ویژه برنامه‌هایی را متناسب با آن مناسبت دارد که از آن می‌توان به طرح «آرامش بهاری» ویژه تعطیلات نوروز، طرح «سوگواره یاس نبوی» به مناسبت شهادت حضرت زهرا (ع)، طرح «ضیافت الهی» ویژه ماه مبارک رمضان، طرح «بصیرت عاشورایی» ویژه ماه‌های محرم و صفر، طرح «نشاط معنوی» ویژه تعطیلات تابستان و طرح «ولایت علوی» ویژه دهه ولایت اشاره کرد.

وی افزود: طرح «ضیافت الهی» از ابتدای ماه مبارک رمضان آغاز شده و تا پایان این ماه ادامه دارد، ضمن اینکه به دلیل شیوع ویروس کرونا اجرای این طرح در سال جاری نسبت به سال‌های قبل متفاوت است و اکثر برنامه‌ها در قالب فضای مجازی اجرا می‌شود.

ایزدی ادامه داد: با توجه به اینکه اقشار مختلف در گروه‌های سنی متفاوت، مخاطب برنامه‌های فرهنگی و دینی در بقاع متبرکه هستند، لذا اجرای برنامه در سطوح مختلف و با ظرفیت متفاوت است.

معاون فرهنگی اجتماعی اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی اظهار کرد: برخی از بقاع متبرکه در سطح یک قرار دارند و ظرفیت آنها کشوری است، برخی دیگر سطح دو استانی و برخی سطح سه شهرستانی هستند و با توجه به ظرفیت‌هایی که دارند این ویژه برنامه‌ها را اجرا می‌کنند.

ایزدی تصریح کرد: برخی بقاع متبرکه تمام فعالیت‌های فرهنگی از جمله برپایی خیمه‌های معرفت با غرفه‌های متعدد، برگزاری مراسمات مذهبی، انقلابی، برنامه نماز جماعت، خدمات به زائران در عرصه خدمات رفاهی و خدمات فرهنگی و تمام زمینه‌هایی که فراهم شود را دارند و بقیه بقاع متبرکه با توجه به شرایطشان برنامه‌ریزی خواهند کرد.

وی با اشاره به برنامه بقاع متبرکه استان در ماه مبارک رمضان بیان کرد: برنامه‌های ضیافت الهی با توجه به رنگ‌بندی شهرها با توجه به شرایط کرونا و با تمکین از ستاد ملی کرونا و با رعایت تمام پروتکل‌های بهداشتی اجرا خواهد شد.

معاون فرهنگی اجتماعی اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی بیان کرد: با توجه به برنامه‌ریزی صورت گرفته و بر اساس امکانات در بقاع متبرکه طرح «ضیافت الهی» با رعایت پروتکل‌های بهداشتی در 80 بقعه متبرکه اجرا می‌شود.

وی اضافه کرد: نظافت، ضدعفونی و آراستگی بقاع متبرکه، فضاسازی و تبلیغات محیطی، اجرای برنامه ترتیل‌خوانی و جزء‌خوانی قرآن کریم، برپایی نماز جماعت، تعظیم شعائر دینی، برگزاری ویژه برنامه «خدیجه مادر امت» در شب وفات حضرت خدیجه(س)، جشن میلاد کریم اهل بیت(ع)، ویژه برنامه‌های شب‌های قدر و شهادت حضرت علی(ع)، برپایی کاروان جشن و سرور به صورت خیابانی با عنوان نسیم کرامت، اجرای طرح افطاری ساده در مساجد و بقاع متبرکه و یا به صورت بیرون‌بر و برپایی نماز عید فطر از جمله برنامه‌هایی است که در قالب طرح ضیافت الهی برگزار خواهد شد.

وی بیان کرد: از زمان شیوع ویروس کرونا فعالیت‌ در فضای مجازی پررنگ‌تر شده  و به همین منظور 110 کانال در بقاع متبرکه در قالب کار فرهنگی در سطح شهرستان، استان و ملی ایجاد شده که هر بقعه متبرکه کار فرهنگی مختص خود را دارد، اما یکی از این برنامه‌ها که در سطح ملی و همزمان در سراسر کشور اجرا خواهد شد جشنواره ضیافت الهی است.

ایزدی افزود: در جشنواره ضیافت الهی مسابقه پیامکی از محتوای سوره ابراهیم، ترتیل‌خوانی، مداحی، مولودی، مسابقه صدای نور، بیان خاطره، نقاشی و گرافیک، عکاسی، خوشنویسی نوجوانان نیکوکار و... در نظر گرفته شده است و افراد برای شرکت در این جشنواره می‌توانند آثار خود را از طریق پیام‌رسان ایتا به مدیرکانال مهر ماندگار تا پایان ماه مبارک ارسال کنند و برگزیدگان 10 روز پس از عید فطر اعلام خواهند شد.

معاون فرهنگی اجتماعی اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی تصریح کرد: از ابتدای شیوع ویروس کرونا تاکنون بیش از 106 هزار بسته معیشتی به ارزش تقریبی 23 میلیارد تومان از محل موقوفات منطبق و مساعدت‌های خیرین تهیه و بین نیازمندان توزیع شده است و در ماه رمضان امسال در قالب رزمایش ضیافت همدلی بسته‌های معیشتی تهیه و بین نیازمندان توزیع خواهد شد.

 وی افزود: در ماه مبارک رمضان طبق برنامه‌ریزی صورت گرفته توزیع 12 هزار بسته معیشتی به ارزش هر بسته حدود 500 هزار تومان را در نظر داریم که این اقدام با محوریت بقاع از محل موقوفات منطبق و مساعدت‌های خیرین اجرا خواهد شد.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: