کد خبر: 3971401
تاریخ انتشار: ۲۳ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۲:۳۱
آیت‌الله علم‌الهدی بیان کرد:
نماینده ولی‌فقیه در خراسان رضوی گفت: خداوند در کنار الطافی که در ماه میهمانی خود به ما عطا فرموده، در پایان این ماه نیز پاداش اضافه‌ای را برای ما در نظر گرفته است و آن پاداش، روز عید فطر است.

عید فطر، پاداش اضافه‌ای که خدا در کنار ماه ضیافت خود به ما عنایت کرده است/شرکت در انتخابات؛ نعمتی به برکت خون شهدابه گزارش ایکنا از خراسان رضوی، آیت‌الله سید احمد علم‌الهدی، نماینده ولی‌فقیه در خراسان رضوی و امام جمعه مشهد، امروز 23 اردیبهشت‌ماه، در خطبه‌های نماز عید فطر، اظهار کرد: عید سعید فطر، هم به‌عنوان عید امروز و هم به عنوان عید فطر موضوع قابل تأمل و قابل توجه است. اولا عید از ماده عود یا از عاد است، به گونه‌ای که برخی از افراد عید را از ماده عود گرفته‌اند و گفته‌اند که عید به معنای بازگشت و بازگشت به یک حادثه و خاطره‌ای که در گذشته بوده و یا بازگشت به یک سرور و شادی که در بین مردم متداول است و یا بازگشت به زندگانی مرفه و مسرت‌بخش است.

وی اضافه کرد: از سوی دیگری نیز برخی از افراد عید را از ماده عاد به معنای عادت گرفته‌اند، یعنی تکرار عادتی که در میان یک ملت وجود دارد و هر ساله تجدید می‌شود و آن‌ را عید می‌گویند. به هر حال عید از هر ماده لغوی که اخذ شده باشد، در هر صورت عید، روز پیروزی، سرور و شادی است. دهخدا نیز در فرهنگ لغت‌نامه خود برای عید عنوان لغوی قائل نیست و این روز را روز پیروزی و یا روز سرور و شادی معرفی می‌کند.

نماینده‌ ولی‌فقیه در خراسان رضوی عنوان کرد: در حقیقت فطر، به معنای شکافتن است و علت اینکه خلقت را فطرت می‌نامند به این دلیل است که خلقت بسیاری از موجودات در شکافتن است و همانند حبه‌ای که در زیر زمین می‌شکافد و سبزه می‌روید، اصلا گفته‌اند که نفس ایجاد و وجود بخشی خدا نسبت به هر موجودی، نوعی شکافتن است.

علم‌الهدی اضافه کرد: خداوند عدم را می‌شکافد و از دل عدم وجود کلی و یا وجود جزئی یکایک موجودات تحقق پیدا می‌کند. پس عید فطر یعنی عید خلقت و عید بازگشتن به یک واقعیتی که در آن واقعیت، انسان و خداست. آن روزی که ذات مقدس پروردگار ما را ایجاد کرده چه در روز اول انعقاد نطفه در رحم مادر و چه در روز ولادت، غیر از انسان و خدا هیچکس دیگری نبود، از این‌رو می‌توان گفت که عید فطر یعنی روز سرور، شادی و برگشت به نقطه تنهایی ما با خدا و عید خلقت.

وی خاطرنشان کرد: در احادیث، عید در یک معنای دیگری استعمال شده است. امام علی(ع) می‌فرمایند: «هر روزی که انسان خدا را معصیت نکند آن روز، روز عید است». امام علی(ع) به مناسبت روز عید فطر، این روز را اینگونه تعریف می‌کنند: «به این دلیل این عید، فطر شده که خدای متعال روزه شما را قبول کرد و ذات مقدس پروردگار شکرگذار و سپاسگذار عبادت‌های شما در امروز است».

چرا خداوند امروز را روز عید قرار داد؟

امام جمعه مشهد بیان کرد: در دعای نماز امروز خواندیم که خدایا به حق امروزی که تو امروز را برای مسلمانان عید قرار دادی. در حقیقت عید بودن امروز را ذات مقدس پروردگار جعل کرده است، اما چرا امروز را خداوند عید قرار داد؟ به این دلیل که یک‌ماه روزه گرفتیم و خداوند روزه ما را قبول کرده است، سحرهای ماه مبارک رمضان و شب‌ها در درگاه خدای متعال به مناجات ایستادید، خدای متعال امروز از شما سپاسگذاری می‌کند و برای سپاسگذاری از شب زنده داری‌ها و نافله‌های شب و مناجاتی که شما در نیمه شب با خدا داشتید خداوند امروز را عید قرار داده است.

علم‌الهدی اظهار کرد: غیر از اینکه ماه مبارک رمضان، ماه ضیافت خدا بود و خداوند الطاف خود را به شما عنایت کرد و در کنار پاداش روزه‌ای که شما گرفته‌اید، در جای خود محفوظ است، به‎نوعی امروز یک پاداش بیشتری به بندگان روزه‌گیر و نمازخوان خود داد و آن روز عید است. این عیدی و اجر اضافه‌ای که ذات مقدس پروردگار برای ما دارد، به‌مناسبت امروزی است که خدا امروز را برای ما عید قرار داد.

وی عنوان کرد: لذا شما امروز را غنیمت بشمارید، اگر شب‌های قدر آنگونه که باید و شاید نتوانستید به درگاه خدا راز و نیاز داشته باشید و اگر نتوانستید در شب‌های احیاء باب آشتی را با خدا باز کنید، امروز روز عید و روز آشتی‌کنان است و امروز به درگاه خداوند بیایید و بر حسب این روز عزیز و پاداش اضافه‌ای که خداوند برا ما قرار داده است، بار یکساله خود را ببندید و به درگاه خدای متعال توبه کنید.

نماینده‌ ولی‌فقیه در خراسان رضوی گفت: وجود مقدس امیرالمومنین(ع) در آخرین روز از ماه مبارک رمضان می‌فرمودند: «منادی بین آسمان و زمین ندا می‌کند، فرشته‌ای فریاد می‌زند بندگان خدا به شما بشارت، گذشته را خدا آمرزید و بخشید».

علم‌الهدی تصریح کرد: خدایا ما نمی‌دانیم که شب‌های قدر جواب ما را دادی یا نه، شب‌های قدر برات آزادی از دوزخ و جهنم به ما دادی یا نه، ما نمی‌دانیم اگر الان بمیریم به ما می‌گویند که شما از همان آمرزیده‌های شب‌های قدر ماه رمضان هستید یا نه، اما امروز روز عید است ما به در خانه تو آمدیم و اگر تا به امروز در تمام طول این یکماهی که میهمان تو بودیم، نتوانستیم مشکلات رابطه خود را با تو حل کنیم، امروز روز عید است و تو برای ما این روز را قرار دادی و بنا بوده که امروز دست ما را بگیری.

وی افزود: در عین حال که امروز را عید قرار دادی، ما می‌خواهیم که به واسطه این روز به ما پاداش اضافه‌تری بدهی، امروز ما را به عنوان بنده گناهکار خود از در خانه خودت رها نمی‌کنی، چرا که خودت امروز را عید قرار دادی و چطور می‌شود که امروز را روز عید قرار دهی اما بندگانت را در خانه ات راه ندهی، خواسته ما را اجابت نکنی و برات آزادی از دوزخ را برای یکایک ما ندهی.

امام جمعه مشهد اظهار کرد: امروز که روز عید فطر، یعنی همان روز خلقت است و شما بندگان خداوند امروز مانند روزی هستید که تازه آفریده شده بودید، بدانید که پرونده تمام شد و نامه اعمال شما امروز پاک شد، از فردا نامه عمل دیگری برای شما نوشته و پرونده دیگری برای شما تشکیل می‌شود و شما باید سعی کنید که آن را دیگر با گناه آلوده نکنید.

عیدی با ارزش خداوند به جامعه مسلمانان، پیروزی حلقه مقاومت بر صهیونیست‌ها بود
علم‌الهدی در خطبه دوم خود با بیان اینکه در این ایام سرور، شادی و عید، ذات مقدس پروردگار به جامعه مسلمانان عیدی بسیار با ارزشی را عنایت کرد و آن، پیروزی محور اقتدار جهان اسلام، یعنی پیروزی حلقه مقاومت بر صهیونیست‌های نابه کار شیطان بود، افزود: این عظمتی که دلیرمردان فلسطین و غزه در این روزها از خود نشان دادند که خانه فساد و غده سرطانی منطقه اسرائیل ناپاک را موشک باران کردند و امنیت را از آنان گرفتند، عنایت خاص پروردگار و توجهات غیبیه وجود حضرت بقیةالله ارواحناه فداه بود.

وی تصریح کرد: برخی از افراد بر این باور هستند که آن‌ها بر فرض اینکه هر اندازه که خرابی ایجاد کرده باشند، صهیونیست‌ها چندین برابر بیشتر، خانه‌ها و بلاد مسلمین را در فلسطین از بین می‌برند و ویران می‌کنند، امری که در این حرکت مهم بود، خرابی موشک‌ها نبود، بلکه آن چیزی که مهم به نظر می‌رسد، این بود که امنیت را از این کشور گرفتند.

نماینده ولی‌فقیه در خراسان رضوی گفت: اینکه یک عده یهودی از اطراف دنیا به عنوان ارض موعود و سرزمین امن به این نقطه آمده بودند، متوجه شدند که این منطقه ارض موعود و سرزمین امن و امان آن‌ها نیست. افرادی که از اطرف دنیا در این کشور سرمایه گذاری‌های کلان کرده بودند، سرمایه‌های خود را بر باد رفته حس می‌کنند، یعنی امروز این مهاجرت معکوسی که از اسرائیل آغاز شده و یهودی‌ها به سرزمین‌های گذشته خود بازمی‌گردند یا سرمایه گذارانی که سرمایه گذاری کرده بودند، سرمایه‌های خود را از اسرائیل بیرون می‌کشند و این نظام را مفلوک می‌کنند.

علم‌الهدی خاطرنشان کرد: در واقع این مسئله مهم است و بزرگترین اثر چند صد موشکی است که دلیرمردان فلسطین به سرزمین نجس و ناپاک اسرائیل شلیک کرده‌اند، البته عزیزان ما هم در برابر حملات آن‌ها مردم فلسطین مقاومت می‌کنند، چراکه این عناصر ناپاک، قدرت برخورد نظامی با فلسطین ندارند و بر همین اساس زنان و افراد خردسال میان کوچه و خیابان فلسطین را مورد حمله قرار می‌دهند و این برای ما از نظر عواطف مسلمانی ناراحت‌کننده است.

جنایت بزرگ آمریکا، بچه‌کشی است

وی جنایت آمریکا و اسرائیل را در بچه‌کشی دانست و بیان کرد: در حقیقت این حادثه و هجمه‌های جنایتگرایانه صهیونیست‌ها بر زنان و کودکان، خود بزرگترین جنایت است. در همه جا آنجایی که سلاح‌های مرگبار این جریان استکباری چه به وسیله خودشان، چه به وسیله عوامل مزدور و چه به وسیله صهیونیست‌هایی که ولد نامشروع آمریکا هستند، مورد اجرا قرار می‌گیرد و کودکان را هدف خود قرار می‌دهند.

امام جمعه مشهد عنوان کرد: این عواملی که به عنوان مزدور پیاده نظام آمریکایی و در جنگ نیابتی آمریکا و مسلمانان شرکت کردند، ناپاک‌های داعش در کنار مدرسه دخترانه که دختربچه‌های بی‌گناه را به خاک و خون کشیدند، همگی جنایت‌های آمریکا است. امروز مردم افغانستان در کنار فلسطینی‌های مظلوم، به عنوان مظلوم ترین مسلمان‌ها در چنگ آمریکای ناپاک و مستکبر گرفتار هستند.

علم‌الهدی عنوان کرد: از روزی که این‌ها وارد افغانستان شدند، دولتی را در چنگ حاکمیت خودشان روی کار آوردند که فقط باید آن‌ها تصمیم بگیرند و این دولت اجرا کند. همواره یک عده عناصر ناپاک پیاده نظام جنگ نیابتی این‌ها را به عنوان عناصر تکفیری در افغانستان راه‌انداختند تا این‌ها مردم را به خاک و خون بکشانند. آنچه که در این بین مظلوم قرار گرفته مردم هستند که سرنوشتشان به دست آمریکایی‌ها رقم بخورد و یا اینکه به دست عوامل مزدور آمریکایی به خاک و خون کشیده شوند.

شرکت در انتخابات؛ نعمتی به برکت خون شهدا

وی بیان کرد: اگر بنا شد شما اختیارتان به دست خودتان نباشد و دیگران بخواهند برای شما تصمیم بگیرند زندگی شما هم اینگونه خواهد شد، اینکه فردی بگوید من در انتخابات شرکت نمی‌کنم، یعنی به نفع خود و یا به نفع مردم است؟ در حقیقت شرکت نکردن در انتخابات یعنی در سرنوشت خودت تصمیم‌گیرنده نیستی، ما تنها کشور بر روی این کره هستیم که مردم، خودشان برای خودشان تصمیم می‌گیرند و حتی آمریکا هم اینگونه نیست و مردمشان برای خود تصمیم نمی‌گیرند، بلکه لابی صهیونیستی برای آمریکا تصمیم می‌گیرد.

نماینده ولی‌فقیه در خراسان رضوی خاطرنشان کرد: در واقع این تصمیم‌گیری توسط ما مردم، یک نعمت خدادادی است و این نعمت به برکت خون شهدایی است که برای ما مردم، استقلال و آزادی به بار آورده است و اگر بنا شد که فردی بگوید که در انتخابات شرکت نمی‌کنم، مانند نعمتی است که آن را زیر پای خود لگدمال کرده است.

علم‌الهدی عنوان کرد: لذا تمام رسانه‌های غربی، آمریکایی، مزدور و استکبار درصدد هستند که مردم را ناامید کنند و به‌مردم بگویند که مشکلات حل نمی‌شود و در انتخابات شرکت نکنید و اگر در انتخابات شرکت نکردند مشکلات حل می‌شود، اما این در حالی است که با این کار این مسائل بدتر خواهد شد. در حقیقت آن‌ها تلاش دارند که مردم در سرنوشت خودشان دخالت نکنند که سرنوشت مردم به‌دست این نابه‌کاران استکباری غربی و یا ب‌ دست مزدوران آن‌ها رقم بخورد و با این کار خود می‌خواهند که بر سرنوشت این مردم مسلط شوند.

وی تأکید کرد: امیدوارم شما مردم مومن، متدین و شما عزیزانی که در حقیقت پرورش یافته یک امام قهرمان‌ساز هستید که از معجزات امام بزرگوار این بود که در سازندگی خودش، حتی نسل‌های بعد از خود را ساخت و فضایی را به وجود آورد که در این فضا نسل سوم و چهارم انقلاب با همان غیرت و با همان رادمردی نسل اول انقلاب امروز در دنیا ظاهر شدند و در مسیر تعیین سرنوشت خودشان اقدام می‌‌کنند.

امام جمعه مشهد اضافه کرد: ان‌شاءالله همانگونه خدای تعالی بر ما منت گذاشت فریضه ماه مبارک رمضان را به گونه‌ای که مقبول درگاه خداوند باشد، موفق به انجام آن شده باشیم، بر ما منت بگذارد و توفیقی عنایت کند که این فریضه اجتماعی، یعنی شرکت در انتخابات را هم به‌عنوان یک واجب شرعی و دینی در عین اخلاص بندگی خدا به‌طور کامل و با بصیرت و شناخت انجام دهیم.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: