کد خبر: 3989443
تاریخ انتشار: ۱۸ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۱:۴۴

استاندار خراسان رضوی گفت: در شرایط فعلی ۲۷۰۰ بیمار کرونایی در مراکز درمانی سطح استان بستری هستند و از مجموع تخت‌های بیمارستانی، ۲۵ درصد بیماران کرونایی تخت‌ها را اشغال کرده‌اند.

بستری 2700 بیمار کرونایی در مراکز درمانی خراسان رضوی/ ابلاغ دستورالعمل‌های ابلاغی برای نظارت بر هیات‌های عزاداریبه گزارش ایکنا از خراسان رضوی، محمدصادق معتمدیان، استاندار خراسان رضوی، در برنامه تلویزیونی که شامگاه ۱۷ مردادماه با موضوع «تشریح آخرین وضعیت بیماری کرونا در خراسان رضوی» برگزار شد، اظهار کرد: از هفته چهارم خردادماه، پیک پنجم بیماری کرونا در خراسان رضوی آغاز شد و در شرایط کنونی که تمام مراکز استان‌های کشور در وضعیت قرمز کرونا قرار دارند، وضعیت خراسان رضوی مقداری حادتر است که از دلایل آن می‌توان به جمعیت زیاد استان، ترددهای بسیاری که انجام می‌گیرد و مسافرت‌هایی که در ایام تابستان شدت بیشتری گرفته اشاره کرد، همچنین همسایگی با کشور افغانستان و استان‌های شرقی و جنوب‌شرقی که شیوع کرونا در آن‌ها با زمان زودتری آغاز شد نیز، در این امر بی‌تأثیر نبوده است.

وی ادامه داد: از مجموع ۳۳ شهرستان خراسان رضوی ۲۵ شهرستان در وضعیت قرمز، ۷شهرستان در وضعیت نارنجی و متاسفانه تنها یک شهرستان در وضعیت بهتری نسبت به باقی قرار دارد و براساس آماری که توسط دانشگاه علوم پزشکی مشهد به ما ارائه شده، روزانه بیش از 7000 نفر به‌صورت سرپایی در بیمارستان‌ها و مراکز ۱۶ساعته پذیرش می‌شوند که نسبت به پیک‌های گذشته بی‌سابقه بوده است و به‌صورت صعودی قابل‌افزایش است. همچنین تعداد بستری روزانه در ابتدای پیک پنجم ۱۹۰ نفر بوده که در اوایل مردادماه به ۴۲۰ نفر و متاسفانه در هفته گذشته به بیش از ۵۴۰ نفر رسیده که نشان از افزایش صعودی بستری‌ها در مراکز درمانی استان است‌.

استاندار خراسان رضوی تصریح کرد: براساس آماری که ارائه شده، در شرایط فعلی ۲۷۰۰ بیمار کرونایی در سطح استان در مراکز درمانی بستری هستند و از مجموع تخت‌های بیمارستانی، ۲۵درصد بیماران کرونایی تخت‌های بیمارستانی را اشغال کرده‌اند، همچنین بیش از ۴۰۰ نفر در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند و در این بخش فشار بیشتری بر بیمارستان‌ها و کادر درمان وجود دارد‌.

معتمدیان ادامه داد: علی‌رغم فشارهایی که به لحاظ امکانات بیمارستانی به ما وارد شده، همچنان ظرفیت‌های خالی درمانی در استان وجود دارد و تلاش‌های بسیاری کردیم تا بتوان ظرفیت‌های بیشتری از بیمارستان‌ها را در جهت بیماری کرونا قرار دهند، چراکه اگر روند صعودی شیوع بیماری ادامه داشته باشند، با مشکلاتی روبه‌رو خواهیم شد. هرچند که تدابیری را پیش‌بینی کرده‌ایم و هفته گذشته با نماینده تام‌الاختیار و معاون درمان وزارت بهداشت، تولیت آستان قدس، امام جمعه مشهد و مسئولان استان جلساتی را برگزار کردیم و پیش‌بینی‌های حداکثری را برای شرایط ویژه تدارک دیده‌ایم.

بهره‌برداری از بیمارستان امداد و نجات مشهد

وی تصریح کرد: 2 بیمارستان در استان وجود دارد که به تازگی احداث شده و وزارت بهداشت پذیرفته است که به‌سرعت آن‌ها را تجهیز کند، بر این اساس بیمارستان امداد و نجات مشهد به‌عنوان نخستین بیمارستان کرونایی استان مورد بهره‌برداری قرار خواهد گرفت و همچنین بیمارستان تربت‌ حیدریه که دارای ظرفیت ۲۵۰ تخت بیمارستانی است، به‌زودی به بهره‌برداری خواهد رسید. استفاده از ظرفیت بیمارستان‌های خصوصی و نیروهای مسلح نیز از اقدامات خوبی بود که صورت گرفت و در مرحله اول ۱۰۰ تخت به ظرفیت بیماران کرونایی استان در این بیمارستان‌ها اضافه شد.

استاندار خراسان رضوی با اشاره به فعالیت‌های استانداری در جهت مقابله با کرونا بیان کرد: مسئولیت هماهنگی بین اعضای ستاد مقابله با کرونا در استان به عهده استانداری است. به‌صورت هفتگی از طریق ویدئو کنفرانس در جلسات ستاد ملی مقابله با کرونا که با حضور رئیس‌جمهور برگزار می‌شود، شرکت می‌کنیم که آخرین دستورالعمل‌ها در آن‌جا مورد بررسی قرار می‌گیرد و در جلسات استانی ستاد مقابله با کرونا نیز مسائل استان مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد. تصمیم‌گیری‌ها در رابطه با مسائل کلان و محدودیت‌ها، در ستاد ملی مقابله با کرونا انجام می‌شود و کمیته‌های تخصصی متعددی در ذیل این ستاد، موارد را مورد بررسی قرار می‌دهند. عمده وظایف ما، پیگیری و نظارت بر اجرای مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا است و اختیار تصمیم‌گیری در جهت تعطیلی به استان‌ها داده نشده، اما در مواردی که به جمع‌بندی برسیم به ستاد ملی مقابله با کرونا منعکس می‌کنیم‌.

تعطیلی منطقه‌ای نتیجه‌ای ندارد

معتمدیان درخصوص تعطیل کردن کشور و مناطق حاد کرونایی گفت: تعطیل کردن کل کشور مشکلات و تبعاتی دارد و همه جوانب در رابطه با آن باید مورد توجه قرار گیرد، چراکه هرگونه تصمیم می‌تواند تبعات جدی در معیشت و زندگی مردم داشته باشد و در کشور به این جمع‌بندی نرسیدیم که تعطیلی سراسری داشته باشیم‌. تعطیلی منطقه‌ای نیز نمی‌تواند نتیجه‌ای داشته باشد و تجربه تعطیل کردن البرز و تهران نشان داد که حتی نتیجه منفی هم داشته است. اگر بخواهد تعطیلی مطلق در استان و شهر مشهد اتفاق بیفتد، نیاز به مصوبه ملی دارد و تبعات بسیاری نیز دارد و حتی شاید باعث شیوع بیشتر بیماری کرونا شود.

ممانعت از ورود پلاک‌های غیربومی

وی افزود: مهم‌ترین عاملی که اکنون باید به آن بپردازیم این است که بتوانیم ورودی‌ها به استان را کاهش دهیم که خوشبختانه براساس طرحی که تهیه شد و به کمیته امنیتی و اجتماعی وزارت کشور ارسال شد، به ما ابلاغ شد تا محدودیت‌های ترددی را در استان آغاز کنیم. بر این اساس، از امروز ۵۰درصد از پروازها به مدت ۱۰ روز به مشهد کاهش پیدا می‌کند و در مبادی ورود و خروج زمینی استان، از ورود پلاک‌های غیربومی ممانعت به عمل می‌آید.

استاندار خراسان رضوی تصریح کرد: در سایر استان‌ها، پلاک‌های غیربومی اگر به مناطق قرمز وارد شوند، صرفاً مشمول جریمه می‌شوند، اما براساس مجوزی که خراسان‌ رضوی دریافت کرده است، از امروز می‌توانیم از ورود خودروها با پلاک‌های غیربومی به استان ممانعت به‌عمل آوریم و نیروی انتظامی در چهار محور اصلی گناباد، قوچان، سبزوار و فیض‌آباد مستقر خواهند شد و علاوه بر جریمه، از ورود خودروها ممانعت به‌عمل می‌آورند.

معتمدیان با اشاره به کاهش ظرفیت پذیرش هتل‌های استان طی هفته گذشته، بیان کرد: در هفته گذشته ۷۰درصد میزان اشغال هتل‌های استان بود که اکنون به زیر ۵۰درصد رسیده است و امیدواریم که کاهش بیشتری یابد.

وی در رابطه با واکسیناسیون در خراسان رضوی اظهار کرد: ۱۹درصد میانگین انجام واکسیناسیون در خراسان رضوی است که میانگین کشور نیز همین مقدار است. با توجه به محدودیت‌هایی که کشور در بخش واردات داشت و کارشکنی‌هایی که انجام می‌گرفت، روند واکسیناسیون در کشور با تاخیر انجام گرفته بود، اما خوشبختانه ۱۰ روز است که واکسیناسیون سرعت خوبی گرفته و استان ما نیز در این هفته جهش خوبی داشته و از 10درصد به 20درصد رسیدیم.

استاندار خراسان رضوی ادامه داد: ظرفیت‌های بسیار خوبی در استان داریم و آمادگی این را داریم که بتوانیم به سرعت واکسیناسیون را انجام دهیم. همچنین کمیته‌هایی تحت‌عنوان کمیته‌های واکسیناسیون در شهرستان‌ها به ریاست فرمانداران تشکیل شده تا بتوانیم امکانات و ظرفیت‌های پشتیبانی را برای دانشگاه علوم پزشکی و مراکز بهداشت فراهم کند تا مراحل واکسیناسیون به سرعت انجام شود.

اختصاص سهمیه واکسیناسیون برای مردم مناطق حاشیه شهر

معتمدیان با اشاره به اختصاص سهمیه ویژه واکسیناسیون برای مردم مناطق حاشیه شهر مشهد، بیان کرد: با پیگیری‌هایی که انجام گرفت سهمیه ویژه‌ای به حاشیه شهر مشهد برای واکسیناسیون داده شده و امیدواریم که بتوانیم انجام واکسیناسیون در حاشیه شهر مشهد را که دچار آسیب پذیری بیشتری است، با سرعت بیشتری انجام دهیم.

وی اضافه کرد: تا امروز ۹۷۰هزار واکسن در استان تزریق شده و اثرات خوبی نیز داشته است که از اثرات آن می‌توان به این اشاره کرد که میانگین سن فوتی‌های ناشی از کرونا در پیک اخیر به ۵۳ سال رسیده است و میانگین سن بستری‌ها با ۶ سال کاهش از ۶۳ سال به ۵۷ سال رسیده است‌.

استاندار خراسان رضوی تصریح کرد: با توجه به توصیه‌ای که سازمان بهداشت جهانی و مراکز علمی و تخصصی دارند، در شرایط کنونی بهترین واکسن، نخستین واکسنی است که در دسترس قرار گیرد. بنابراین مردم همراهی و همکاری داشته باشند تا با انجام واکسیناسیون، یکی از برنامه‌های اصلی مقابله با کرونا را در سطح استان و کشور عملیاتی کنیم.

معتمدیان در رابطه با افراد مبتلا به بیماری کرونا که به اجبار کارفرمایان به‌محل کار مراجعه می‌‌کنند، بیان کرد: فردی که به کرونا مبتلا می‌شود، قطعا باید قرنطینه شود و اگر با بیماری در محل کار حضور پیدا کند، نخستین آسیب را به محیط کار می‌زند و کارفرمایان باید همراهی داشته باشند. به دستگاه‌های اجرایی نیز تکلیف قانونی کردیم و پس از اعلام مثبت شدن تست کرونای کارمندان، مجاز نیستند که از کارمندان در محل کار استفاده کنند. همچنین به دلیل مراجعات بسیار زیاد به مراکز ۱۶ساعته، ابلاغ کردیم که برای گرفتن گواهی لزومی ندارد که افراد به این مراکز مراجعه کنند و تایید پزشک عمومی کفایت می‌کند‌.

 سطحی انگاری استفاده از ماسک 

وی اضافه کرد: میانگین رعایت پروتکل‌ها در کشور زیر ۴۰ درصد بود که طی یک هفته اخیر، طبق آخرین گزارشی که به دست ما رسیده، با اطلاع‌رسانی‌ رسانه‌ها و همراهی مردم به بالای ۵۰درصد رسیده است و امیدواریم که به بالای ۸۰درصد برسیم. در این شرایط استفاده از ماسک بسیار مهم است، اما متاسفانه در سطح استان شاهد عادی‌انگاری در این موضوع هستیم‌.

استاندار خراسان رضوی تصریح کرد: موضوع کنترل ورودی‌های استان را تدبیر کردیم و نتایج آن را در روزهای آینده خواهیم دید، اما این فقط بخشی از موضوع است و بخش دیگر به شهروندان بازمی‌گردد، چراکه ۷ میلیون نفر جمعیت استان را تشکیل می‌دهند و مردم باید اهتمام بیشتری به رعایت پروتکل‌های بهداشتی داشته باشند. همچنین ما در روزهای آینده مجبور هستیم که برخوردهای جدی‌تری انجام دهیم و در مواردی که نیاز باشد با استفاده از ظرفیت و همکاری و همراهی نیروی انتظامی و دستگاه قضایی برخورد لازم را انجام دهیم تا شرایط سلامت مردم و جامعه استان را تضمین کنیم.

معتمدیان با اشاره به دستورالعمل‌های ابلاغی برای نظارت بر هیئت‌های عزاداری در مراسمات محرم، ادامه داد: با توجه به این که ایام محرم و صفر را در پیش داریم، دستورالعملی توسط کمیته امنیتی و اجتماعی ستاد ملی مقابله با کرونا به استان‌ها ابلاغ شده، چهارچوب مشخص شده و نظارت بر برنامه‌ها توسط سازمان تبلیغات اسلامی انجام خواهد گرفت و کارگروهی نیز در این زمینه ذیل ستادهای استانی تشکیل می‌شود تا بر مراسمات عزاداری نظارت صورت بگیرد.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: