کد خبر: 4029003
تاریخ انتشار: ۲۶ دی ۱۴۰۰ - ۱۳:۵۰

معاون وزیر علوم عراق از آمادگی و استقبال وزارت علوم عراق و دانشگاه‌های این کشور در جهت گسترش همکاری‌های علمی و پژوهشی با دانشگاه بین‌المللی امام رضا(ع) خبر داد.

 دانشگاه بین المللی امام رضا(ع)به گزارش ایکنا از خراسان رضوی و به نقل از روابط عمومی دانشگاه بین المللی امام رضا(ع)، اسعد غنی جهاد الخزاعی؛ معاون اداری و مالی و پشتيبانی وزير علوم كشور عراق که در صدر هیات عالی رتبه از وزارت علوم این کشور به دعوت دانشگاه بین المللی امام رضا(ع) به مشهد سفر کرده‌اند، ضمن حضور در دانشگاه بین المللی امام رضا(ع) در نشست مشترک با مسئولان این دانشگاه از آمادگی وزارت علوم عراق و دانشگاه‌های این کشور در جهت گسترش همکاری‌های علمی و پژوهشی با دانشگاه بین المللی امام رضا(ع) خبر داد و گفت: این فعالیت‌های مشترک علمی – پژوهشی می‌تواند در حوزه‌های مختلف از جمله تبادل استاد، انجام پایان‌نامه‌های مشترک، برگزاری کنفرانس‌های مشترک علمی، برگزاری دوره‌های کوتاه و بلندمدت آموزشی و پژوهشی و... دنبال شود.

وی ضمن قدردانی از کیفی‌سازی فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی در دانشگاه بین المللی امام رضا(ع) عنوان کرد: امیدواریم با مساعد شدن شرایط از نظر شیوع کرونا، آموزش‌های حضوری، جایگزین آموزش‌های الکترونیک شود تا تعاملات بین اساتید و دانشجویان موثرتر صورت گیرد.

آمادگی برای ارائه آموزش زبان فارسی در دانشگاه‌های عراق

وی گفت: پیشنهاد می‌شود با همکاری مرکز آموزش زبان فارسی به غیر فارسی‌زبانان دانشگاه بین المللی امام رضا(ع)، دوره‌های آموزش زبان فارسی در دانشگاه عراق دنبال شود.

معاون وزیر علوم عراق، توسعه تبادلات علمی با جمهوری اسلامی ایران را از سیاست‌های وزارت علوم عراق ذکر کرد و از اعطای بورسیه تحصیلی به دانشجویان ایرانی جهت تحصیل در دانشگاه‌های دولتی این کشور که مورد تایید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری جموری اسلامی ایران است، خبر داد.

به گفته معاون وزیر علوم عراق، طبق رصد و ارزیابی‌های صورت گرفته، دانشگاه بین‌المللی امام رضا(ع)، جزء دانشگاه‌های معتبر و برجسته جمهوری اسلامی ایران است  که مورد تایید وزارت علوم عراق است.

وی با اشاره به تکمیل زنجیره ارائه خدمات به دانشجویان عراقی در دانشگاه بین المللی امام رضا(ع)، گفت: تسهیلات و کیفیت بالای خدمات آموزشی و پژوهشی ارائه شده به دانشجویان غیر ایرانی از جمله نقاط مثبت این دانشگاه بوده و خوشبختانه زنجیره کاملی از خدمات مورد نیاز دانشجویان عراقی از جمله خدمات امور کنسولی، آموزش زبان فارسی، سرعت بالای تاییدیه تحصیلی مدارک دانش‌آموختگان و غیره در این دانشگاه به دانشجویان عراقی ارائه می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: امکان انعقاد تفاهم‌نامه‌های علمی و پژوهشی تمامی دانشگاه‌های دولتی و غیر دولتی عراق با دانشگاه بین‌المللی امام ضا(ع) فراهم است و از تفاهم‌های صورت گرفته استقبال خواهیم کرد.

وی مشکل عمومی دانشجویان عراقی در جمهوری اسلامی ایران را خدمات امور کنسولی عنوان کرد و گفت: خوشبختانه دانشجویان عراقی مشغول به تحصیل در دانشگاه بین المللی امام رضا(ع) از نظر خدمات امور كنسولی دانشجويان غير ايرانی از جمله صدور ويزای تحصيلی، صدور مجوز ثبت نام، صدور اقامت، تمديد اقامت، خروج و مراجعت مشغول خاصی را ندارند و امیدواریم تجربیات موفق این دانشگاه در ارائه خدمات به دانشجویان غیرایرانی به ویژه دانشجویان عراقی به سایر دانشگاه‌های ایران منتقل شود.

وی تجربه موفق دانشگاه بین‌المللی امام رضا(ع) در ارائه خدمات آموزش الکترونیکی، کوتاه بودن زمان تاییدیه تحصیلی به فارغ التحصیلان و انجام درخواست‌های پذیرش دانشجو به صورت الکترونیکی را از دیگر نقاط مثبت دانشگاه بین المللی امام رضا(ع) در ارائه خدمات به دانشجویان غیر ایرانی برشمرد.

در ادامه این نشست، مرتضی رجوعی؛ رئیس دانشگاه بین المللی امام رضا(ع) اظهار كرد: از سال 91 دانشگاه بين المللی امام رضا(ع) اقدام به پذيرش دانشجو از كشور عراق كرده است و در حال حاضر 17 درصد از كل دانشجويان اين دانشگاه را دانشجويان غیر ایرانی از ملیت‌های مختلف از جمله؛ عراق، سوریه، پاکستان، افغانستان، نیجریه و تانزانیا در مقاطع كارشناسی، كارشناسی ارشد و دکتری به خود اختصاص داده است.

وی افزود: در حال حاضر 1285 دانشجوی عراقی در 20 رشته مقطع کارشناسی ارشد و 15  رشته در مقطع کارشناسی و یک رشته در مقطع دکتری در دانشگاه بین المللی امام رضا(ع) مشغول به تحصیل هستند و 15 درصد از دانشجویان عراقی فارغ التحصیل این دانشگاه در دوره‌های دکتری دانشگاه معتبر داخل و خارج از جمهوری اسلامی ایران مشغول به تحصیل هستند.

رجوعی با اشاره به وجود 6 دانشكده تربيت بدنی و علوم ورزشی، معماری و شهرسازی، علوم انسانی، علوم تربيتی و روانشناسی، فنی و مهندسی و علوم اداری در اين دانشگاه خاطرنشان كرد: دانشگاه بين‌المللی امام رضا(ع) با دو دهه فعاليت درخشان علمی و پژوهشی تنها دانشگاه غيردولتی با مجوز بين‌المللی در ايران است كه در بيش از 60 رشته در مقاطع كارشناسی، كارشناسی ارشد و دكتری ميزبان بيش از 10 هزار دانشجو در دو واحد مستقل خواهران و برادران است.

وی خاطرنشان كرد: دانشگاه بين المللی امام رضا(ع) به منظور توسعه همکاری‌های علمی- فرهنگی و پژوهشی با دانشگاه‌های مختلف کشور عراق از جمله دانشگاه‌های کوت، بصره، الکفیل، العمید و الفراتین تفاهم‌نامه‌‌های همكاری امضا کرده است و افزایش تبادلات علمی و پژوهشی با رویکرد به اشتراک گذاشتن اساتید و برگزاری برنامه‌های علمی  مشترک در دستور کار این دانشگاه است.

به گفته این مقام مسئول، سیاست دانشگاه بین‌المللی امام رضا(ع) در خصوص دانشجویان تحصیلات تکمیلی، هدایت پایان‌نامه‌ها و رساله‌های آنها مبتنی بر نیازهای کشور عراق است و تاکید می‌شود تا دانشجویان عراقی مقالات و پایان‌نامه خود را با همکاری اساتید دانشگاه‌های عراق به عنوان استاد مشاور دنبال کنند.

وی با اشاره به خدمات الکترونیکی ارائه شده به دانشجویان غیر ایرانی گفت: با توجه به شیوع ویروس کرونا کلاس‌های آموزشی به صورت الکترونیکی برگزار می‌شود و امیدواریم به زودی با اجازه ستاد ملی کرونا امکان حضوری شدن کلاس‌های آموزشی فراهم شود.

وی امکان دفاع پایان‌نامه‌ها به صورت الکترونیکی، برگزاری وبینارهای و کارگاه های علمی- پژوهشی ، ارائه خدمات اداری به دانشجویان به صورت مجازی و ارائه درخواست‌های پذیرش دانشجوی غیر ایرانی را از دیگر تسهیلات ارائه شده به دانشجویان به صورت الکترونیکی و بدون مراجعه حضوری عنوان کرد.

رئیس دانشگاه بین المللی امام رضا(ع)، ارتقای کیفیت خدمات آموزشی و پژوهشی و کیفی‌سازی خدمات را رویکرد اساسی این دانشگاه عنوان و تصریح کرد: در حال حاضر به طور متوسط تنها با یک سوم درخواست‌های دانشجویان عراقی برای ادامه تحصیل موافقت می‌شود و علاوه بر شاخص معدل دانشجویان، علاقه‌مندی و تخصص دانشجو برای پذیرش در رشته‌های مختلف دانشگاه مدنظر قرار می‌گیرد.

اعطای بورسیه تحصیلی امام رضا(ع) به دانشجویان عراقی

رجوعی در ادامه از اعطای بورسیه تحصیلی به دانشجویان عراقی خبر داد و گفت: پیش از این به دانشجویان عراقی معرفی شده از سوی رایزن فرهنگی عراق در جمهوری اسلامی بورسیه تحصیلی اعطا شده است و این آمادگی نیز وجود دارد تا دانشجویانی که از سوی وزرات علوم کشور عراق معرفی می‌شوند در دانشگاه بین‌المللی امام رضا(ع) بورسیه تحصیلی شوند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: