کد خبر: 4050603
تاریخ انتشار: ۲۹ فروردين ۱۴۰۱ - ۲۲:۰۳

ضرورت حفظ و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت در دانشگاه‌ها

رئیس مرکز آموزش عالی کاشمر گفت: باید در دانشگاه که با نسل جوان در ارتباط هستند در راستای گسترش و تعمیق ارزش‌های اسلامی، حفظ و ترویج فرهنگ ایثار و زنده نگه داشتن یاد شهیدان و تعالی و بالندگی جامعه انسانی در کنار فعالیت‌های علمی و پژوهشی تلاش شود.

راسم بزرگداشت سی و چهارمین سالگرد شهادت شهید امین‌الله اصغری و اولین سالگرد شهادت سردار شهید حجازی و گرامیداشت یاد و خاطره 48 هزار شهید ارتش جمهوری اسلامی ایران به گزارش ایکنا از خراسان رضوی، هادی معماریان، رئیس مرکز آموزش عالی کاشمر، امروز 29 فروردین‌ماه، در مراسم بزرگداشت سی و چهارمین سالگرد شهادت شهید امین‌الله اصغری و اولین سالگرد شهادت سردار شهید حجازی و گرامیداشت یاد و خاطره 48 هزار شهید ارتش جمهوری اسلامی ایران که با حضور خانواده شهید اصغری و روایتگری هم‌رزمان شهید در مرکز آموزش عالی کاشمر هم‌زمان با روز ارتش جمهوری اسلامی ایران در محل سالن همایش مسیح دانشوری مرکز آموزش عالی کاشمر و به همت پایگاه بسیج دانشجویی شهید امین‌الله اصغری برگزار شد، اظهار کرد: باید با انجام مطلوب وظایفمان در قبال جامعه در هر مسند و منصبی که هستیم، دین خود را به شهدا ادا کنیم.

وی طی سخنانی با اشاره به این‌که شهدا با از خودگذشتگی و نثار جانشان برای ما آرامش و آسایش امروز را به ارمغان آوردند، بیان کرد: بزرگداشت شهدا و عمل به وصایای آنان، احساس مسئولیت در قبال خون آنان و فرصتی برای یادآوری راز جاری ماندن شهداست.

معماریان با بیان اینکه باید تکریم شهدا و خانواده‌های معظم آنان، تداوم یابد، افزود: وظیفه ماست که امروز در مجموعه‌هایی از جمله دانشگاه که با نسل جوان در ارتباط است در راستای گسترش و تعمیق ارزش‌های اسلامی، حفظ و ترویج فرهنگ ایثار و زنده نگه‌داشتن یاد شهیدان و تعالی و بالندگی جامعه انسانی در کنار فعالیت‌های علمی و پژوهشی تلاش شود.

وی ابراز کرد: از آنجا که شهدا ناظر اعمال ما هستند با عروجشان، رسالتی از جنس بصیرت، تلاش و جهاد و ایثار را بر دوش ما باقی گذاشته‌اند و هرکدام از افراد جامعه در هر جایگاهی که قرار دارند باید برای استقلال، آزادی و حیات عزّتمندانه در این کشور و ملت بکوشند.

سرهنگ مهدی طارم نیز از روایان دوران دفاع مقدس و هم‌رزم شهید طی سخنانی با اشاره به این سخن مقام معظم رهبری که فرمودند: «فضیلت زنده نگه‌داشتن یاد و خاطره شهدا کمتر از شهادت نیست.» گفت: راز متفاوت بودن شهدای ما با کشته‌شدگان جنگ در دنیا این است که شهدای ما به جز هدف دفاع از مرزهای جغرافیایی و مباحث ناسیونالیستی، از مرزهای عقیده و ایثار هم دفاع کردند.

وی افزود: ما امروز با یادآوری رشادت‌های شهدا و رزمندگان و جانبازان می‌توانیم از مشکلات کشور گره‌گشایی کنیم.

سرهنگ طارم با اشاره به نمونه‌هایی از مدیریت امام خمینی در دوران جنگ و اعتماد ایشان به مردم و رزمندگان و نیروهای داخلی گفت: امروز تکلیف ما، حرکت در مسیر تحقق آرمان‌های ولایت، تعالی معنوی و علمی، مقابله با جلوه‌های جنگ نرم و دفاع از دستاورد‌های خون شهداست.

در این مراسم ضمن قرائت بخش‌هایی از وصیت‌نامه شهید امین‌الله اصغری، از مادر این شهید تجلیل شد.

شهيد امین‌الله اصغرى اوايل تابستان سال 1347 در روستاى قوژد از توابع شهرستان كاشمر به دنيا آمد و دانشجوی نخبه رشته مهندسی مکانیک بود او در دو نوبت به جبهه اعزام شد. نوبت اول از طرف جهاد دانشگاهى مشهد به مدت سه ماه به پايگاه شهيد بهشتى اهواز و نوبت دوم به منطقه فاو اعزام گرديد و در منطقه عملياتى فاو در 29 فروردین سال 67 به شهادت رسید.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha