کد خبر: 4059297
تاریخ انتشار: ۰۳ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۰:۴۲

کتاب «دل ماند و هوای سنگر و فرمانده» به‌ عنوان هجدهمین کتاب از مجموعه «فاتحان خرمشهر» روایت فرماندهان از عملیات آزادسازی خرمشهر است.

فاتحان خرمشهربه گزارش ایکنا از خراسان‌رضوی، کتاب «دل ماند و هوای سنگر و فرمانده» روایت «سیدهاشم درچه‌‌ای» جانشین تیپ ۱۸ جوادالائمه(ع) از عملیات بیت‌المقدس است که به قلم «مریم جهانگشته» به رشته تحریر درآمده است.

در بخشی از این کتاب می‌خوانیم:

بالاخره سوم خرداد سال ۱۳۶۱ فرا رسید و خرمشهر توسط رزمندگان غیور ایران آزاد شد. شور و حال عجیبی در بین نیروها بود. عده‌‌ای می‌گفتند صدام که می‌‌گفت اگر ایران خرمشهر را پس گرفت، کلید بصره را میدم. حالا کو؟ کجاست بیاید و کلید بصره را بدهد؟

جاده که باز شد، رفتیم منطقه. عراقی‌‌ها عقب‌‌‎نشینی کرده و به خودشان هم رحم نکرده بودند. بدون اینکه به نیروهایشان اطلاع دهند، بعد از اروندرود به سمت خودشان حدود ۵۰ متر را مین کاشته بودند. این باعث شد نیروهایی که در حال عقب‌‌نشینی بودند، مجبور شدند همه به سمت ایران برگردند و تسلیم شوند. حتی تعدادی از فرماندهان بعثی از این مین‌‌ها مطلع نبودند.

کتاب «دل ماند و هوای سنگر و فرمانده» به‌عنوان هجدهمین کتاب از مجموعه «فاتحان خرمشهر» روایت فرماندهان از عملیات بیت‌ المقدس، با شمارگان 3000 نسخه در ۸۰ صفحه و در قطع پالتویی توسط انتشارات بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌‌های دفاع مقدس به زیور طبع آراسته شده است.

«صبح خرمشهر» کتاب دیگری از حال و هوای فتح خرمشهر است که به روایت سردار جانباز «محمود باقرزاده» فرمانده گردان شهید توسلی از تیپ ۲۱ امام رضا (ع) از عملیات بیت‌المقدس است و به قلم «مریم عرفانیان» به رشته تحریر درآمده است.

در بخشی از این کتاب آمده است:

یکباره متوجه شدیم اطرافمان مملو از اسیر است. اکثر آن‌ها در گوشه و کنار پنهان شده بودند و زمانی که رزمنده‌ها رگبار هوایی بستند، عده‌ زیادی بی‌هیچ مقاومتی از پناهگاه‌ها بیرون آمدند و تسلیم شدند. ساعت ۱۰ صبح بود که درگیری گمرک رو به اتمام می‌رفت و تیراندازی‌ها کمتر شد. با اینکه فکر می‌کردم درگیری اصلی‌مان بعد از درگیری گمرک است و جنگی تمام عیار، اما تمام درگیری در همان گمرک پایان یافت.

جمعیت اسرای عراقی لحظه به لحظه بیشتر می‌شد و کسانی که هم خواسته بودند با شنا از دهانه اروند-کارون تا عراق شنا کنند، غرق شدند. با دیدن آنها گفتیم: «با این همه اسیر چه کنیم؟!».

کتاب «صبح خرمشهر» به‌ عنوان بیست‌ودومین کتاب از مجموعه «فاتحان خرمشهر» روایت فرماندهان از عملیات بیت‌‌المقدس، با شمارگان 3000 نسخه در ۹۲ صفحه و در قطع پالتویی توسط انتشارات بنیاد حف آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس به زیور طبع آراسته شده است.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: