کد خبر: 4067785
تاریخ انتشار: ۱۰ تير ۱۴۰۱ - ۱۲:۳۶

از استقبال نمادین از کاروان امام رضا(ع) تا هم‌نویسی ۱۱۴ خوشنویس

در سالروز ورود حضرت ثامن الحجج(ع) به نیشابور، برنامه‌های مختلفی از جمله استقبال از کاروان نمادین امام رضا(ع) تا هم‌نویسی ۱۱۴ خوشنویس برگزار شد.

نیشایور حدیث سلسله الذهببه گزارش ایکنا از خراسان رضوی، در سالروز ورود امام هشتم شیعیان به نیشابور، برنامه‌های مختلفی به این مناسبت برگزار شد. از جمله رویدادهایی که در تاریخ ایران و به خصوص نیشابور، از آن بسیار یاد می‌شود، سفر امام رضا(ع) به ایران و استقرار ایشان در مرو (خراسان) است. هر چند این سفر با اصرارهای مأمون، خلیفه وقت عباسی، صورت پذیرفت، اما در عمل دارای آثار و پیامدهای بسیاری است، از جمله اینکه این سفر زمینه‌ساز هجرتی تاریخی و تمدن‌ساز از مدینه تا مرو شد و با بیان حدیث سلسلةالذهب در نیشابور به اوج خود رسید. دهم تیرماه هر سال سالروز وقوع این رویداد تاریخی است که به همین منظور و برای گرامی‌ داشتن آن، برنامه‌های متنوعی در نیشابور برگزار می‌شود.

نیشابور امسال نیز در سالروز ورود تاریخی امام رضا(ع) به این شهر، میزبان ویژه‌برنامه‌های متنوعی بود که از جمله این برنامه‌ها می‌توان به مراسم استقبال از کاروان نمادین امام رضا(ع) اشاره کرد که این مراسم پنج‌شنبه نهم تیرماه در روستای فدیشه نیشابور و با حضور مردم برگزار شد.

همچنین به منظور آشنایی کودکان و نوجوانان با این واقعه عظیم تاریخی و مذهبی، پویش «من امام رضا را دوست دارم» در مراکز سه‌گانه کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان نیشابور برگزار شد که برپایی کارگاه نوشتن خلاق، نقاشی با موضوع من عبور تور را دیده‌ام، کارگاه سفالگری و ساخت کاردستی کاروان امام رضا(ع) از جمله مهمترین فعالیت‌هایی بود که در این مراکز برگزار شد.

برگزاری همایش «حِصن حَصین» با حضور ۱۱۴ هنرمند خوشنویس مطرح خراسانی که حدیث معروف سلسله‌الذهب را هم‌نویسی کردند به همراه مراسم نکوداشت شاه محمود نیشابوری اولین فردی که کل قرآن را به خط نستعلیق کتابت کرد و نشست‌ تخصصی هجرت تمدن‌ساز با موضوعات مرتبط با این واقعه تاریخی که از سوی پژوهشگران نیشابوری مورد بحث و بررسی قرار گرفت، از مهمترین برنامه‌های این همایش بود که در فرهنگسرای سیمرغ نیشابور برگزار شد.

مسجد ارگ نیشابور نیز به مناسبت گرامی داشتن روز دهم تیر سالروز ورود امام رضا(ع) به نیشابور میزبان برنامه‌های معنوی و مذهبی متنوعی بود که از جمله این برنامه‌ها که با حضور نمازگزاران و مسئولان و اعضای کمیسیون قضایی مجلس شورای اسلامی بعد از اقامه نماز ظهر برگزار شد، می‌توان به برگزاری مراسم نذر هشتم به میزبانی نیشابور و آزادی زندانیان غیر عمد به نیت امام هشتم اشاره کرد.

یادآور می‌شود که برنامه‌های گرامیداشت سالروز ورود امام رضا(ع) به نیشابور ادامه دارد و امروز، دهم تیرماه نیز برنامه‌هایی با محوریت شهرداری در این شهر برگزار می‌شود.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :