کد خبر: 4068543
تاریخ انتشار: ۱۳ تير ۱۴۰۱ - ۱۵:۰۴

لزوم توجه مشاوران خانواده به سطح معارف دینی و فرهنگ مخاطب

رئیس مجتمع قضایی خانواده مشهد گفت: مشاوره پیشگیری از طلاق باید مطابق سطح معارف دینی، فرهنگ، دانش و آگاهی مخاطبان انجام شود.

پیشگیری از طلاقبه گزارش ایکنا از خراسان رضوی و به نقل از روابط عمومی اداره کل بهزیستی خراسان رضوی، حجت‌الاسلام مهدی ابراهیمی، رئیس مجتمع قضایی خانواده مشهد، گفت: سطح فرهنگی، میزان آگاهی، گرایش دینی و نگاه اجتماعی مخاطب، باید مورد توجه مشاوران قرار گیرد و جلسات مشاوره خانواده و زوجین، با توجه به این موارد، برگزار شود.

وی با بیان اینکه استفاده از تجربیات روان‌شناسان و علوم مرتبط با روان‌شناسی، حائز اهمیت است، افزود: اگر تنها نگرش‌های صرف علمی که از متون و تحقیقات غربی بهره‌مند است ملاک عمل روان‌شناس و مددکار قرار گیرد، مخاطبانی که سطح فرهنگی پایین‌تری دارند و یا از آگاهی‌های فردی، مدرسی و اجتماعی کمتری برخوردارند بهره‌ای از این مشاوره نمی‌گیرند.

سرپرست مجتمع قضایی شهید مطهری تصریح کرد: افرادی که ایمان مذهبی قوی‌تری دارند تعالیم غربی را نمی‌پذیرند اما اگر روش‌های مشاوره دینی و مبتنی بر احادیث و متون دینی، مبنای عمل قرار گیرد پذیرش بهتر و مؤثرتری در بین مخاطبان دارد.

وی ضمن تأکید بر نحوه‌ راهنمایی مشاوران خانواده اظهار کرد: اگر روانشناسی،طرفین یا یکی از زوجین را تشویق و ترغیب به طلاق می‌کند، اساساً نباید طرف مراجعه قرار گیرد چون اصل بر حفظ زندگی و تحکیم بنیان خانواده است. باید مخاطب را به درستی بشناسیم و بر مبنای روش‌ها و اصول تربیتی که با آن رشد کرده و بار آمده، مشاوره بدهیم تا مؤثر باشد.

رئیس مجتمع قضایی خانواده مشهد در خصوص مشاوره‌ قبل از ازدواج در شرایط حاضر گفت: آنچه در حال حاضر تحت عنوان مشاوره قبل از ازدواج جریان دارد مشاوره قبل از ثبت ازدواج است که اگر چه بی‌تأثیر نیست اما اثر محسوسی در پیشگیری از طلاق یا مشکلات خانواده ندارد. مشاوره قبل از ازدواج در حال حاضر در شرایطی انجام می‌شود که خانواده طرفین، تمام کارهایشان را کرده و به محضر می‌آیند تا واقعه ازدواج را ثبت کنند و اگر مشاور نظرش بر این باشد که این ازدواج به صلاح طرفین نیست، خانواده‌ها از تصمیم‌ خود منصرف نمی‌شوند.

ابراهیمی افزود: افرادی هستند که چند سال زندگی کرده و بچه دار هم هستند اما ازدواج را ثبت نکرده‌اند و حالا که برای ثبت ازدواج می‌روند مشاوره می‌خواهد انجام شود که اصلاً تأثیری در موضوع ندارد لذا مشاوره قبل از ازدواج باید به سطح جوانان و دبیرستان‌ها آورده شود تا آگاهی آنان از آینده بیشتر و تصمیم‌شان منطقی‌تر و عاقلانه‌تر شود.

وی ادامه داد: خیلی از زوجینی که با اختلافات می‌آیند یا در مرحله طلاق هستند می‌گویند کاش این آگاهی‌ها را قبل از این می‌دانستیم و کار به اینجا نمی‌رسید. این در حالی است که بسیاری از علل طلاق، در اختیار مشاوران و سطوح اجرایی میانی نیست اما این موضوع باعث نمی‌شود که ما به وظیفه‌ خود در قبال ادامه زندگی زوجین عمل نکنیم و تمام تلاش‌مان باید این باشد که تا حد امکان، علت‌ها را مرتفع و راه ادامه‌ زندگی را هموار کنیم.

رئیس مجتمع قضایی خانواده مشهد با اشاره به انتقاد برخی منتقدان طرح پیشگیری از طلاق، گفت: برخی می‌گویند این طرح، هزینه‌ عمومی زندگی را افزایش داده در حالی که در واقع، عکس این است و این برنامه، بار هزینه‌های طرح دعوا، وکیل گرفتن، مراحل دادرسی و سایر دعاوی را از دوش خانواده برداشته و آنان را به مشاوره و صلح و سازش دعوت می‌کند.

وی با اشاره به اشکالات برخی از مراکز مشاوره، افزود: گزارش‌های مردمی در این خصوص را بررسی می‌کنیم و بازرسی‌های مستمر نیز داریم تا اشکالات برطرف شود اما اصل برنامه، یک طرح بسیار خوب و مثبت است. اگر کسی طرح و برنامه‌ی جایگزین برای این طرح دارد ارائه کند تا ما اجرای این طرح را متوقف کنیم.

میزان طلاق‌های وکالتی ۳۳ درصد کل طلاق‌ها است

ابراهیمی ابراز کرد: درباره وکالت در طلاق که از سوی یکی از زوجین صورت می‌گیرد علل را واکاوی کردیم و دریافتیم اما راهکار قانونی برای جلوگیری از آن نداریم. رفع این مشکل در سطوح بالای تصمیم‌گیری کشور میسر است و باید طریق مناسبی برای این مشکل پیدا شود. متأسفانه در یک تحقیق که انجام دادیم میزان طلاق‌های وکالتی ۳۳ درصد کل طلاق‌ها بوده که ما عملاً راهی برای جلوگیری از آن نداریم.

وی با تأکید بر توجه مشاوران به فرزندان خانواده در امر سازش، گفت: اگر وضعیت فرزندان پس از جدایی برای زوجین تشریح شود و آسیب‌های آنان به پدر و مادر گوشزد شود امکان سازش بیشتر می‌شود چرا که والدین برای فرزندان‌شان نگران می‌شوند و به خاطر آنان ادامه زندگی می‌دهند.

رئیس مجتمع قضایی خانواده مشهد بیان کرد: ثبت تقاضای طلاق در سامانه تصمیم روزانه است چراکه اختلافات کلامی و تصمیمات آنی منفی در ساعات شب بیشتر است لذا تصمیم بر این شد که این سامانه شب‌ها تعطیل شود تا گذشت ساعاتی از بحث و جدل، باعث آرامش و انصراف از تقاضای طلاق شود.

 

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :