کد خبر: 4078341
تاریخ انتشار: ۲۵ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۱:۱۳

جشنواره منطقه‌ای «میثاق» در کاشمر برگزار می‌شود

مسئول امور هنری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کاشمر از برگزاری نهمین جشنواره منطقه‌ای «میثاق» با حضور ۱۰ استان کشور در این شهرستان خبر داد.

تئاترعلی توکلی، مسئول امور هنری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کاشمر در گفت‌وگو با ایکنا از خراسان رضوی، موضوع اصلی جشنواره  منطقه‌ای «میثاق» را ایثار و شهادت اعلام کرد و اظهارکرد: نهمین جشنواره منطقه‌ای میثاق در آذرماه سال‌جاری برگزار می‌شود.

وی بیان کرد: جشنواره میثاق بعد از دو سال وقفه در سال‌های 1399 و 1400 به دلیل شیوع ویروس کرونا امسال برگزار می‌شود و فراخوان جشنواره به‌زودی منتشر می‌شود.

مسئول امور هنری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کاشمر در ادامه با بیان اینکه شهرستان کاشمر در فعالیت‌های نمایشی به خصوص آئین‌های تعزیه جزو شهرهای پایلوت‌ها و مناطق اصلی در کشور است، تصریح کرد: تعزیه‌خوانی نیز در این منطقه قدمت دیرینه‌ای دارد.با پیگیری‌های صورت گرفته هنرمندان تعزیه نیز برای اولین‌بار دارای انجمن مستقلی شدند که زیر شاخه انجمن هنرهای نمایشی فعالیت خواهند کرد.

توکلی تصریح کرد: از فروردین‌ماه امسال کانون تعزیه تشکیل و هیئت امنا و اساسنامه آن مشخص شد و با توجه به اینکه تشکیل بانک اطلاعاتی تعزیه‌خوانان از مهم‌ترین وظایف این کانون بود با جمع‌آوری تمامی اطلاعات گروهای تعزیه تاکنون حدود 30 گروه تعزیه نیز شناسایی شده است.

وی همچنین از برگزاری کارگاه آموزشی ویژه نمایش‌های آئینی، تعزیه و نمایش‌های سنتی با حضور یکی از اساتید و پیشکسوتان این حوزه توسط کانون تعزیه خبر داد و گفت: پس از دو سال وقفه به دلیل شیوع ویروس کرونا نوزدهمین سوگواره تعزیه در ایام ماه صفر سال‌جاری برگزار می‌شود.

مسئول امور هنری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کاشمر افزود: آثار تمامی گروه‌هایی که تمایل به شرکت در نوزدهمین سوگواره تعزیه داشتند بازبینی و نتیجه آثار به‌زودی مشخص و اعلام می‌شود. در این سوگواره هشت گروه تعزیه اجرا خواهند داشت و کاشمر یکی از دو شهر کشور است که تعزیه آن در یونسکو به عنوان پایه‌‏های اصلی تعزیه ایران ثبت شده‌ است.

توکلی از تشکیل شورای جنگ و جشن با مجوز شورای فرهنگ عمومی نیز خبر داد و افزود: اکنون 6 انجمن شامل انجمن تئاتر، تجسمی، خوشنویسان، موسیقی، شعر و ادب و سینمای جوان با بیش از یک هزار عضو در کاشمر فعال هستند.

وی گفت: هر چند از دو سال گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا امکان بازگشایی تنها مجتمع فرهنگی هنری کاشمر نبود، اما با بهتر شدن شرایط در اولین اقدام این مجتمع را بازگشایی کردیم.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha