کد خبر: 4078728
تاریخ انتشار: ۲۶ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۰:۱۵

قدیمی‌ترین اسناد سوگواره حسینی در حرم رضوی رونمایی شد

هم‌زمان با ایام عزاداری امام حسین(ع) طی یکصد و سی و ششمین برنامه سه‌شنبه‌های علمی و فرهنگی آستان قدس رضوی، با حضور مدير عامل بنياد پژوهش‌های اسلامی این آستان، قدیمی‌ترین اسناد برگزاری عزاداری امام حسین(ع) در حرم مطهر امام رضا(ع) رونمایی شد.

قدیمی‌ترین اسناد سوگواره حسینیبه گزارش ایکنا از خراسان رضوی و به نقل از آستان نیوز، زهرا فاطمی‌‌مقدم، مسئول امور ارزشيابی و پيش آرشيو اداره اسناد آستان قدس رضوی، با اشاره به محتوای این اسناد، قدیمی‌ترین خبر در مورد عاشورا از میان این اسناد را متعلق  به سال 1011 هجری قمری در دوره صفویه بیان کرد و گفت: در آن به تعطیلی حمام آغچه از موقوفات آستان قدس رضوی و تعطیلی دکان‌‌ها، مکتب‌‌خانه حرم و سایر فعالیت‌های جاری و عادی در روز عاشورا اشاره شده است.

فاطمی‌مقدم اظهار کرد: سیاه‌پوشی گنبد طلای حرم مطهر رضوی و گلدسته‌‌ها، مفروش کردن رواق‌ها و محل روضه‌خوانی برای مرثیه‌سرایی حضرت اباعبدالله الحسین(ع) از جمله آداب این ایام بوده که در این اسناد بدان اشاره شده است.

این کارشناس، به اطلاعاتی در خصوص مراسم نخل‌بندی در اسناد برجای مانده از تشکیلات اداری آستان قدس رضوی دوره صفویه و افشاریه اشاره کرد و افزود: امروزه مراسم نخل‌بندی در حوزه مرکزی ایران رواج بیشتری دارد و در شهرهایی مانند مشهد به دست فراموشی سپرده شده است.

وی افزود: اجرای مراسم‌ آیینی مذهبی در قالب روضه‌خوانی، سینه‌زنی، خطبه‌خوانی و شمع‌گردانی در صحن عتیق (انقلاب) در  شب عاشورا، حضور دسته‌جات عزاداری در حرم رضوی و نیز حمل وسایل و نمادهای گوناگون از دیگر شیوه‌های عزاداری در این ایام بوده که در اسناد به آن اشاره شده است.

همچنین در این مراسم احد فرامـرز قراملکی، مدير عامل بنياد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی نیز در سخنانی به سرمایه ارزشمند نسخ خطی و اسناد تاریخی کتابخانه حرم مطهر رضوی اشاره کرد و افزود: کتابخانه و مرکز اسناد آستان قدس رضوی ظرفیت تبدیل به قطب جهانی شدن را دارد.

قراملکی همچنین در بخشی دیگر از سخنانش روشنگری‌های ائمه معصومین(ع) را از جمله عوامل ماندگاری نهضت امام حسین(ع) طی قرن‌ها برشمرد و افزود: اگر بخواهیم تاریخ عزاداری را دنبال کنیم این سیر توسط امام هشتم(ع) نهادینه و ماندگار شد. تشویق و ترغیب امام رضا(ع) به برگزاری مجالس عزاداری امام حسین(ع) باعث شد تا حرم ایشان کانونی برای عزاداری امام حسین(ع) قرار گیرد و در دوره نایب تولیه‌ها و تولیت‌های حرم مطهر رضوی برای اقامه عزای حسینی وقف‌هایی صورت پذیرد.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha