کد خبر: 4087748
تاریخ انتشار: ۰۲ مهر ۱۴۰۱ - ۱۵:۱۸

ثبت 149 وقف جدید در خراسان رضوی

مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی گفت: آخرین آماری که از تعداد موقوفات در استان خراسان رضوی داریم 26692 موقوفه ثبت شده است که از دهه وقف سال گذشته تا دهه وقف سال جاری 149 وقف جدید به ثبت رسیده که از این تعداد 76 مورد از ابتدای سال جاری ثبت شده است.

حجت‌الاسلام محمد احمدزاده، مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان رضویبه گزارش ایکنا از خراسان رضوی، حجت‌الاسلام محمد احمدزاده، مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی، امروز دوم مهرماه، در نشست خبری دهه وقف که در محل این اداره‌کل برگزار شد، اظهار کرد: در این ایام مشهد میزبان خیل عظیم زائران است که در این راستا اداره کل اوقاف و امور خیریه استان مجری طرح قدم‌های آسمانی تا امام مهربانی است.

وی ادامه داد: در بقاع متبرکه میقات الرضا(ع) میزبان زائران پیاده هستیم و در 64 پایگاه خدمت‌رسانی به زائران صورت می‌گیرد، در این راستا پیش‌بینی توزیع 150 هزار بطری آب شرب، توزیع 10 هزار محصول فرهنگی و متبرک صورت گرفته است.

استفاده از ظرفیت بقاع متبرکه برای اسکان زائران دهه پایانی صفر

احمدزاده با اشاره به ظرفیت بقاع متبرکه در اسکان زائران پیاده، ابراز کرد: پیش‌بینی اسکان 540 هزار نفر شب در مجموعه بقاع متبرکه، مساجد، حسینیه‌ها و اماکن وقفی انجام شده است. برپایی 17 خیمه معرفت در بقاع شاخص استان، اعزام 100 روحانی و مبلغ برای اجرای برنامه‌های دهه پایانی ماه صفر از دیگر اقدامات است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی با اشاره به اقدامات ستاد و شوراهای هماهنگی امور خیریه، افزود: در سال‌های اخیر فعالیت‌های ستادی  بخش امور خیریه گسترده شده و اقدامات خوبی در این راستا صورت گرفته است.

وی اضافه کرد: تامین بخشی از جهیزیه برای 340 زوج که 140 تا در دهه وقف توزیع خواهد شد، تهیه 4000 بسته تحصیلی و توزیع بین دانش‌آموزان بی‌بضاعت و کم‌بضاعت از اقداماتی بوده که در این خصوص صورت گرفته است.

احمدزاده در خصوص آمار وقف در استان، تصریح کرد: آخرین آماری که از تعداد موقوفات در استان خراسان رضوی داریم 26هزار و 692 موقوفه ثبت شده  است که از دهه وقف سال گذشته تا دهه وقف سال جاری 149 وقف جدید به ثبت رسیده که از این تعداد  76 مورد از ابتدای سال جاری ثبت شده است.

مشارکت در آزادی 48 زندانی جرایم غیرعمد از محل موقوفات

مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی در خصوص اقدامات شاخص در حوزه فرهنگی و اجتماعی، خاطرنشان کرد: به همت ستاد امور خیریه و با همکاری ستاد دیه یکی از اقداماتی که در سال جاری صورت گرفت، مشارکت در آزادی 48 زندانی جرایم غیرعمد بود که از محل موقوفات صورت گرفت.

وی تهیه و توزیع 40 هزار بسته معیشتی و بهداشتی را از دیگر اقدامات برشمرد و افزود: طرح «شمیم خدمت» با محوریت توانمندسازی، ایجاد زمینه اشتغال و بازاریابی محصولات تولیدی بانوان سرپرست خانواده در 25 بقعه استان برگزار شد.

احمدزاده ادامه داد: برگزاری 150 دوره آموزشی با محوریت سبک زندگی اسلامی در 24 بقعه متبرکه با هدف کاهش آسیب‌های اجتماعی از دیگر اقدامات بوده است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی بیان کرد: برگزاری 143 محفل قرآنی از ابتدای سال جاری تاکنون، افتتاح دو مدرسه حفظ شبانه‌روزی در شهرستان‌های کاشمر و نیشابور، حمایت از برخی از موسسات قرآنی، تجلیل از نخبگان و افتخارآفرینان قرآنی از دیگر اقدامات اداره‌کل اوقاف استان بوده که طی یک سال صورت گرفته است.

وی دیدار با خانواده‌های معظم شهدا و جانبازان، دیدار از 30 تن از واقفین از برنامه‌های دهه وقف برشمرد و گفت: اجرای زنگ وقف در مدارس 14 شهرستان و برگزاری مسابقات فرهنگی و ورزشی در بقاع متبرکه استان نیز در دهه وقف پیش‌بینی شده است.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha