کد خبر: 4096295
تاریخ انتشار: ۱۰ آبان ۱۴۰۱ - ۲۲:۴۷

اختصاص 40 درصد بودجه عمرانی شهرداری به حاشیه شهر

مدیرعامل سازمان بازآفرینی فضاهای شهری شهرداری مشهد با اشاره به تعریف 410 پروژه زود بازده در حاشیه شهر، گفت: 40 درصد بودجه عمرانی شهرداری به حاشیه شهر اختصاص داده شده است.

حاشیه شهر مشهدبه گزارش ایکنا از خراسان رضوی و به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد، علی رضازاده همدانی، مدیرعامل سازمان بازآفرینی فضاهای شهری شهرداری مشهد، اظهار کرد: سازمان بازآفرینی دارای پنج محور عملیاتی است که براساس مصوبات قانون‌گذار برعهده ما قرار گرفته و شامل سکونت‌گاه غیر رسمی یا حاشیه شهر، بافت فرسوده، بافت تاریخی، بافت ناهمگون و بافت الحاقی است.

وی ادامه داد: درحال حاضر بیش از یک سوم جمعیت شهری در سکونت‌گاه‌های غیررسمی با مساحت 3894 هکتار سکونت دارند که موجب ایجاد آسیب و معضلات زیادی شده است، رویکرد این دوره مدیریت شهری، نگاه ویژه به حاشیه شهر است و بخش زیادی از هزینه‌ها در این حوزه تعریف شده که یکی از آن‌ها پروژه‌های زودبازده است.

مدیرعامل سازمان باز آفرینی فضاهای شهری شهرداری مشهد ضمن اشاره به اینکه 40 درصد بودجه عمرانی شهرداری به حاشیه شهر تعلق گرفته که کار ارزشمندی است، بیان کرد: در تاریخ ۲۴ مردادماه ۱۴۰۰ جلسات متعددی با شورای اجتماعی محلات، معتمدین، روحانیون، مسئولان پهنه و دفاتر تسهیل‌گری برگزار و تمام نیاز محلات احصا و 410 پروژه عملیاتی مشخص شد.

رضازاده‌ همدانی ابراز کرد: از تاریخ 30 آذر 1400 یک سال فرصت داشتیم تا پروژه‌های تعریف شده به ثمر بشیند و با عنایت و دستورات شهردار فرآیندهای 11 مرحله‌ای به چهار مرحله تقلیل یافته و روند کار سرعت گرفت و امروز در آستانه بهره‌برداری از پروژه‌‌ها هستیم.

وی اضافه کرد: به طور کلی حدود ۱۲۵ جلسه با معتمدین قبل از مصوبه نهایی و ۵۰ جلسه با شورای نظارتی و شهرداران برگزار شد که منجر به تصویب 410 پروژه شده است که 173 پروژه روبنایی و 237 پروژه زیربنایی است و بیشترین اعتبارات به پروژه‌های زیربنایی اختصاص یافته است.

مدیرعامل سازمان بازآفرینی فضاهای شهری شهرداری مشهد تصریح کرد: براساس خدمت‌هایی که تعریف شد به ترتیب معابر سواره رو، پیاده‌رو، فضای سبز، مباحث فرهنگی و ورزشی و آب‌های سطحی به ترتیب بیشترین درخواست‌های مردمی بوده است، از ابتدای شروع پروژه‌های زودبازده بیش از ۱۲۸ هزار متر مساحت پیاده روسازی انجام شده است.

رضازاده‌ همدانی عنوان کرد: در سال ۱۴۰۰ حدود ۲۰۰ هزار کیلومتر مربع در کل شهر پیاده روسازی شده که ۱۲۸ هزار متر مربع آن در حاشیه شهر است.

پروژه‌های زودبازده به عنوان پیشران خدمات در حاشیه شهر هستند

مدیرعامل سازمان بازآفرینی فضاهای شهری شهرداری مشهد گفت: بیشترین پروژه‌ها نیز در مناطق ۶، سه، هفت و دو است، پروژه‌های زودبازده به عنوان پیشران خدمات در حاشیه شهر هستند و تا پایان آذرماه بیش از 85 درصد آن‌ها به بهره‌برداری خواهد رسید.

رضازاده‌ همدانی در خصوص بافت‌های فرسوده، اظهار کرد: درحال حاضر چهار بافت مصوب شامل آبکوه، عامل، شهدا و وکیل‌آباد وجود دارد که ظرف سه سال آینده دو بافت شهدا و عامل به نتیجه نهایی و بقیه به وضع مطلوب می‌رسد.

مدیرعامل سازمان بازآفرینی فضاهای شهری شهرداری مشهد در خصوص وام دفاتر تسهیل‌گری بیان کرد: درحال حاضر بخش اعظم پهنه وسیع حاشیه شهر سند ندارد و بخش زیادی از زمین‌ها آستانه هستند، همچنین اداره کل ثبت اسناد استان نیز باید همراهی‌های داشته باشند تا مردم بتوانند وام دریافت کنند، از طرفی مردم این منطقه توان بازپرداخت وام خود را ندارند که به دنبال رفع این مشکلات هستیم.

۸۰۰ میلیارد برای ۱۱ منطقه هدف پیش‌بینی شده است

وی در خصوص اعتبارات پروژه‌های زودبازده ادامه داد: ۸۰۰ میلیارد برای ۱۱ منطقه هدف پیش‌بینی شده و سهم هر محله 10 میلیارد تومان است و براساس آخرین اطلاعات، پروژه‌ها ۴۸درصد پیشرفت فیزیکی و ۳۷درصد پیشرفت ریالی دارند که این شیب در حال سرعت گرفتن است و ۵۷درصد از ۴۰درصد بودجه شهرداری تاکنون تامین اعتبار شده است.

مدیرعامل سازمان بازآفرینی فضاهای شهری شهرداری مشهد خاطرنشان کرد: به واسطه پیگیری‌های صورت گرفته ۱۶ بند و چهار الی پنج ماده احصاء شد تا از ظرفیت‌های ملی برای کمک به حاشیه شهر استفاده کنیم. تاکنون در کشور بیشترین مطالبات از دولت را دریافت کرده‌ایم و برای اولین بار در کشور ردیف بودجه اختصاصی برای کمک به شهرداری مشهد ایجاد شده است.

رضازاده همدانی ضمن اشاره به اینکه دفتر تسهیل‌گری طرق اولین دفتر بومی در حال به ثبت رسیدن است، گفت: این دفتر به عنوان الگو برای کل کلان شهرها ارائه خواهد شد. برای نیازسنجی پروژه‌ها در مرحله دوم قطعا از معتمدین محلی درخواست‌ می‌کنیم تا با جمع‌آوری نظرات شهروندان، مشارکت مردمی در انتخاب پروژه‌ها را افزایش دهند.

وی به پیشنهاد اجرای طرح توسعه به شرق اشاره و بیان کرد: برای توسعه به شرق منتظر تایید طرح‌های بالادستی هستیم، تا تایید کمیسیون ماده پنج و تایید طرح‌های بالا دستی به نتیجه نرسد سازمان بازآفرینی نمی‌تواند ورود پیدا کند.

مدیرعامل سازمان بازآفرینی فضاهای شهری شهرداری مشهد به تغییر کاربری ملک‌های بزرگ مقیاس اشاره و عنوان کرد: شهرداری نمی‌تواند کار سازمان میراث فرهنگی را انجام دهد، اما با تغییر کاربری‌های متفاوت می‌توانیم، برای مالکین و سرمایه‌گذاران ایجاد انگیزه کرده و مشارکت آنان را افزایش دهیم.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha