کد خبر: 4218117
تاریخ انتشار : ۰۴ خرداد ۱۴۰۳ - ۲۳:۵۹
حجت‌الاسلام والمسلمین خاتمی:

شهید رئیسی فخر تشیع، اسلام و روحانیت شد

امام جمعه موقت تهران با اشاره به اینکه شهید رئیسی فخر، تشیع، اسلام و روحانیت شد، بیان کرد: عده‌ای گفتند روحانیت از چشم افتاده‌اند اما سه میلیون مردم مشهد و مردم تبریز، تهران، خراسان جنوبی و تمام ایران از یک روحانی خدمت‌گذار تجلیل کردند.

شهید آیت الله رئیسیبه گزارش ایکنا از خراسان رضوی، حجت‌الاسلام والمسلمین سیداحمد خاتمی، امام جمعه موقت تهران، شامگاه چهارم خردادماه، در مراسم بزرگداشت شهدای خدمت در حرم مطهر رضوی، اظهار کرد: عرض تسلیت به شما خراسانی‌ها دارم که فرزند بسیار عزیز خود را از دست دادید و به امام رضا(ع) سپردید.

وی ادامه داد: این مراسم برای تجلیل فرزند خراسان برپا شده و این‌جا با افتخار می‌گویم فرزند ایران، اجازه دهید بگویم فرزند مقاومت در جهان اسلام، چرا که شهید رئیسی و عبدالهیان طی بیش از هفت ماه جنایت رژیم صهیونسیتی فریاد مظلومیت مردم غزه را  سر می‌دادند.

خاتمی بیان کرد: قبل از عرض تسلیت به آیت‌الله علم الهدی باید به خودم تسلیت بگویم که رفیق پنجاه ساله خود را از دست دادم. از آن زمان که وارد حوزه علمیه شد، در درس با هم الفت داشتیم و او را سید دوست داشتنی می‌دیدم، گرچه باید تسلیت ویژه خدمت عالم با بصیرت، آیت‌الله علم الهدی داشته باشم.

امام جمعه موقت تهران افزود: شهید رئیسی فخر تشییع، فخر اسلام و فخر روحانیت شد، گفتند روحانیت از چشم افتاده‌اند، اما سه میلیون مردم مشهد و مردم تبریز، تهران، خراسان جنوبی، تمام ایران از چه کسی تجلیل کردند؟ از یک روحانی خدمت‌گذار، بهتر از این نمی‌شد. مردم مراتب تجلیل از یک روحانی خدوم را داشته باشند در هر حال داغ، داغ سنگینی است.

وی با اشاره به تعبیر رهبری در خصوص شهید رئیسی که هیچ‌کس برای من رئیسی نمی‌شود، گفت: این تعبیر رهبری بسیار تعبیر پر معنا و عجیبی بود و اما عبرت‌ها و درس‌های این تجلیل حائز اهمیت است، چرا که این تجلیل ک‌سابقه است و تنها می‌توانم به تجلیل از سردار سلیمانی یاد کنم، این تجلیل تبلیغاتی نبود و لذا خوشبختم که شیاطین نمی‌توانند تبلیغات کنند که تبلیغ تلویزیونی بود، چرا که مردم از تلویزیون جلوتر بودند.

شهید رئیسی طی 33 ماه خدمت یک روز هم کارش را تعطیل نکرد 

امام جمعه موقت تهران تصریح کرد: مردم گریه از سوز دل داشتند، مردمی بودند که به رئیسی رای نداده بودند و می‌گفتند دلم می‌سوزد که چرا رئیسی را نشناختم، انصافاً باید بگویم که ما رفقای نیم قرنه رییسی هم وی را شناختیم. گاهی خودم با اینکه کثیر السفر هستم، از این حجم سفرهای شهید رییسی حوصله‌ام سر می‌آمد. می‌رفت مسکو از مسکو می‌آمد سخنرانی در کرج و افتتاحیه داشت. بعد از آن حادثه پیش می‌آمد و پیگیر می‌شد، این سید در این 33 ماه، شبانه روز و تعطیلی نداشت.

عضو فقهای شورای نگهبان بیان کرد: رهبری در پیام خود برای آقای رییسی 9 تعبیر گفتند که معتقدم بزرگترین ویژگی و مدالی که رهبری به رئیسی داد، «خادم الرضا(ع)» بود. ایشان  فرمود: رییسی عالم مجاهد و انسان بزرگوار بود و خستگی را نمی‌شناخت.

تجلیل از شهید رئیسی نشان داد او از چشم مردم نیفتاده است 

خاتمی افزود: این تجلیل و تکریم درس‌ها دارد و عمق آن را باید شناخت. اولین درس و عبرت این است که این تکریم می‌گوید مردم با نظام هستند، مردم از یک سید عالم و نفر اول اجرایی کشور تجلیل کردند. بدخواهان می‌گفتند رئیسی از چشم افتاده و رئیس جمهور دوره بعد نخواهند بود. اما مردم نشان دادند این نظام را می‌خواهند.

امام جمعه موقت تهران با اشاره به آیه «مِنَ الْمُؤْمِنِينَ رِجَالٌ صَدَقُوا مَا عَاهَدُوا اللَّهَ عَلَيْهِ فَمِنْهُمْ مَنْ قَضَىٰ نَحْبَهُ وَمِنْهُمْ مَنْ يَنْتَظِرُ وَمَا بَدَّلُوا تَبْدِيلًا» اظهار کرد: آنکس که این خدمت‌گذار را می‌شناخت، شهادت وی برایش سخت بود. تشییع جنازه میلیونی و عزاداری مردم ایران برای شهید رئیسی و همراهانش کم‌سابقه بود.

وی گفت: وزیر شهید در طول هفت ماه جریان غزه انگار وزیر امور خارجه فلسطین بود. وی در همه مجالس بین‌المللی از مظلومیت مردم غزه سخن می‌گفت.

خاتمی با اشاره به آیه ۹۶ سوره «مریم»، «آیه ود» که گفته می‌شود: «ان الذین آمنوا و عملوا الصالحات سیجعل لهم الرحمن ودا؛ کسانی که ایمان آورده و عمل صالح انجام داده‌اند خداوند رحمن محبت آنها را در دلها می‌افکند»، تصریح کرد: مردم با زبان حال، با زبان قتل و با اشک خود گفتند، خدمتگزاران خود را فراموش نخواهند کرد، چرا که حب محبوب خدا، حب خداست.

انتهای پیام
captcha