کد خبر: 4225494
تاریخ انتشار : ۱۷ تير ۱۴۰۳ - ۱۷:۵۴

اعلام برنامه‌های حرم مطهر رضوی در ایام عزاداری امام حسین(ع)

مدیر عالی حرم مطهر رضوی برنامه‌های حرم امام رضا(ع) را در ایام عزاداری امام حسین(ع) تشریح کرد و گفت: سیاهپوشی و نورآرایی حرم مطهر متناسب با ایام عزا انجام شده است.

حرم مطهر رضویبه گزارش ایکنا از خراسان رضوی، رضا خوراکیان، مدیر عالی حرم مطهر رضوی، امروز ۱۷ تیرماه در نشست خبری اعلام برنامه‌های حرم مطهر رضوی در ماه محرم اظهار کرد: شعار محوری که برای ایام تعیین شده «آزادگان عالم در خیمه حسین‌اند» است که این شعار در تمام دستگاه‌های فرهنگی و تبلیغی در تمام کشور به آن پرداخته می‌شود. محرم امسال ویژگی‌هایی دارد؛ همزمان با تابستان است، در ایام دهه اول سالروز واقعه گوهرشاد و هفته عفاف و حجاب را داریم و شرایط پس از برگزاری انتخابات ریاست‌ جمهوری و تحولات منطقه‌ای و شرایط جبهه مقاومت را شاهد هستیم.
 
مدیر عالی حرم مطهر رضوی افزود: بر این اساس محورهایی در حوزه محتوایی طراحی شده تا طبق مفاهیم و رویکردهای جامعه باشند، بحث جهاد و مبارزه با طاغوت، همراهی جامعه اسلامی در حمایت از حق، مقاومت در برابر انحرافات، امر به معروف و نهی از منکر و پیوستگی جامعه محورهایی است که در محتوای برنامه‌ها قرار دارد و برای آن سرفصل‌هایی داریم.
 
وی بیان کرد: اولین برنامه دهه محرم اذن عزا بود که در شب اول محرم و صحن انقلاب برگزار شد و همزمان با برگزاری این برنامه تعویض پرچم گنبد و سیاه‌پوشی حرم مطهر انجام شد، نقار‌ه‌زنی در محرم و صفر نخواهیم داشت و اهدای پرچم به ۸۰ هیئت‌ برتر کشوری و چندین هیئت بین‌المللی نیز انجام شد.
 
خوراکیان گفت: سیاهپوشی و نورآرایی حرم مطهر متناسب با ایام عزا انجام شده و گل‌آرایی حرم مطهر متناسب با این شرایط تغییراتی را خواهد داشت، همزمان از ابتدای دهه اول محرم که به سمت عاشورا می‌رویم این شرایط توسعه پیدا می‌کند، حضور موکب‌ها در پذیرایی از زائران را خواهیم داشت. امسال ۱۱ موکب در حرم مطهر و فضاهای پیرامونی آن مستقر می‌شوند و پیش‌بینی و ایجاد ظرفیت برای ۶ میلیون پذیرایی تا پایان عاشورا توسط مردم در موکب انجام می‌شود.
 
مدیر عالی حرم مطهر رضوی ادامه داد: امسال سعی کردیم تسهیل ورود برای هیئات داشته باشیم و شرایط بهتری را فراهم کنیم، اما ورود طبل ممنوع خواهد بود، زمینه ورود پرچم علم و سایر اقلام تبلیغاتی هیئات‌ به حرم نیز فراهم شده است و برای همه هیأت‌ها فضایی ایجاد شده که در صورت نداشتن دستگاه صوت، صوت همراه توسط آستان قدس ارائه شود و هر هیئت عزاداری خاص خود را داشته باشد، به‌گونه‌ای که ایجاد مزاحمت برای بقیه هیئت‌ها نشود.
 
وی گفت: بسته شعر و محتوایی ویژه محرم آماده شده که در جلسه‌ ۱۳ تیرماه بخشی از کتب شعر تقدیم مداحان شد و در جلسه آینده بحث محتوایی و مجموعه‌های آماده در اختیار مبلغان قرار خواهد گرفت.
 
خوراکیان افزود: در مراسم سلام عزا، اعلام عزای اباعبدالله در روز اول محرم ساعت ۷ صبح با آیین مخصوص خود امروز انجام شد و از جمله کارهای دیگری که قبلاً بود‌ و سعی شد در دهه اول محرم توسعه پیدا کند، بحث حسینیه حرم است، غیر از روز تاسوعا و عاشورا در کل دهه برای اقوام و استان‌های مختلف امکان عزاداری فراهم شده تا برنامه خاص خود را داشته باشند که علاوه‌ بر برنامه‌هایی است که حرم مطهر دارد و شرایط این برنامه‌ها تحت عنوان حسینیه حرم در صحن قدس فراهم شده و هر شب حداقل از ۴ استان برنامه خواهند داشت.
 
مدیر عالی حرم مطهر رضوی اظهار کرد: برنامه رسمی حرم در رواق امام خمینی خواهد بود و از حضور بزرگان حوزه مرثیه‌سرایی استفاده خواهد شد، قرائت زیارت عاشورا و سایر ادعیه در این ایام انجام خواهد شد، همچنین مراسمی تحت عنوان صبر جمیل ویژه خواهران با استفاده از سخنرانان و ذاکران خواهر در رواق نجمه خاتون و سایر قسمت‌های حرم مطهر خواهیم داشت.
 

مراسم شیرخوارگان حسینی ۲۲ تیرماه برگزار می‌شود

 
وی گفت: مراسم شیرخوارگان حسینی در اولین جمعه ماه محرم، ۲۲ تیرماه در رواق امام خمینی ساعت ۸ تا 9:30 برگزار خواهد شد. برنامه‌های قرآنی در دهه اول محرم با توجه با اینکه اصحاب سیدالشهدا انس ویژه‌ای با قرآن داشتند و شب عاشورا را به قرائت قرآن اختصاص دادند، سعی شده توسعه پیدا کند و محفل قرآنی ویژه خواهران، کارگاه قرآنی و جلسات قرآنی ویژه کودکان و نوجوانان خواهیم داشت و محفل قرآنی عشاق حسین هر روز در دارالقرآن برگزار خواهد شد.
 
خوراکیان بیان کرد: عزاخوانی فرشته‌ها در حسینیه کودک که ویژه‌‌ کودکان است و بخشی از این مراسم در مجموعه کبوترانه و بخش دیگر آن در صحن امام حسن(ع) برگزار خواهد شد. نقاشی و‌ رنگ‌آمیزی کودکان را نیز خواهیم داشت که با حضور بیش از 2000 نفر از کودکان انجام خواهد شد، هم‌چنین پرده‌خوانی واقعه نهضت عاشورا ویژه دختران نوجوان در مجموعه حرم مطهر  را خواهیم داشت.
 
مدیر عالی حرم مطهر رضوی اظهار کرد: برنامه احلی من‌العسل، اجتماع نوجوانان است که پنجشنبه ۲۱ تیر در رواق امام خمینی برگزار خواهد شد و مقتل‌خوانی و قرائت زیارت ناحیه مقدسه را هرروز خواهیم داشت، برنامه بهشت دانایی که معرفی کتب ویژه واقعه عاشورا است نیز بازخوانی و معرفی می‌شود.
 
وی افزود: رویدادهای هنری مثل هم‌خوانی سوگواری مجموعه گلدسته‌های حرم را داریم، شعرخوانی و مشاعره محرمی و دکلمه‌خوانی توسط کودکان و نوجوانان نیز در برنامه‌های حرم وجود دارد، پویش نصب پرچم در درب منازل توسط نوجوانانی‌ که تحت عنوان برنامه نورالهدی با حرم مطهر ارتباط دارند نیز انجام خواهد شد.
 
خوراکیان گفت: امسال نمایش آیینی ۴ نوبت در روزهای دوم و ششم و همچنین شب دهم و دوازدهم در حرم مطهر برگزار می‌شود و سعی شده از گروه‌های برتر استفاده شود. از قدیمی‌ترین آیین‌های حرم نیز خطبه‌خوانی است که انجام می‌شود و یکی از مهم‌ترین زمان‌هایی که خطبه‌خوانی انجام می‌شود شب عاشورا است.
 
مدیر عالی حرم مطهر رضوی بیان کرد: شب عاشورا با الهام‌گیری از سیره اصحاب سیدالشهدا تا صبح برنامه‌های ویژه‌ای در حرم خواهیم داشت و محوریت آن آشنایی با معارف و شخصیت یاران حضرت است که چه ویژگی‌هایی داشتند و چگونه شد که توانستند در جبهه حق موفق شوند.
 
وی افزود: مقتل‌خوانی در روز عاشورا را خواهیم داشت که توسط نماینده ولی‌فقیه برگزار خواهد شد، مراسم شام غریبان حضرت سیدالشهدا و شمع‌گردانی در شام عاشورا نیز برگزار خواهد شد و در همه این مراسم امکان حضور عموم مردم فراهم شده و صرفاً با حضور خدام و افراد خاصی از آستان قدس نیست.
 
خوراکیان در رابطه با مراسم‌ مخصوص عرب و اردو زبانان گفت: در این دهه مراسم ویژه‌ای برای عرب و اردو زبانان خواهیم داشت، حی علی العزا، مراسم ویژه‌ سخنرانی و برنامه عرب‌زبان در صحن غدیر است که برگزار خواهد شد و مشابه آن برای اردوزبانان هم برنامه داریم.
 
مدیر عالی حرم مطهر رضوی اظهار کرد: آیین‌های خاص عربی و مسابقات فرهنگی برای عرب‌زبانان هم برگزار خواهد شد، ۲۴ هزار کتاب متفاوت و متناسب این ایام تهیه شده که همراه با مسابقه در اختیار گروه‌های خاصی از زائران قرار خواهد گرفت، محصولات فرهنگی شامل شال عزا، پیراهن مشکی و تولیدات ویژه کودکان نیز تهیه شده است.
 

مسابقات ویژه کودکان در دهه اول محرم برگزار می‌شود

 
وی افزود: هفت عنوان مسابقات ویژه کودکان متناسب با اطفال عاشورایی در دهه اول محرم برگزار خواهد شد و در کنار همه این اقدامات، روز عاشورا و تاسوعا از ۴ تا ۹ هزار نفر در هرروز خدمت‌رسانی به زائران در قالب خدمت‌های مختلف افتخاری انجام خواهد شد که همه توسط خدمه افتخاری و مجموعه آستان قدس انجام می‌شود.
 
خوراکیان در رابطه با حوزه‌های امنیتی گفت: در حوزه امنیتی تدابیر گسترده‌ای انجام شده تا بتوانیم بهترین شرایط را داشته باشیم و تقاضای ما از مردم این است که با عوامل امنیتی همراهی لازم را داشته باشند، این تدابیر محدودیت‌هایی برای مردم به دنبال خواهد داشت، اما برای اجرای آن ناگزیر هستیم و سعی شده محدودیت حداقلی در این زمینه انجام شود، هرچند که ما امنیت را حداکثری پیش‌بینی کرده‌ایم.
 

ظرفیت مهمانسرای حرم به بیش از دو برابر ارتقا پیدا می‌کند

 
مدیر عالی حرم مطهر رضوی بیان کرد: در حوزه‌های مختلف امداد و نجات پیش‌بینی گسترده‌ای شده و بیش از ۱۰۰ گروه داخل حرم هستند و همچنین ظرفیت مهمانسرای حرم به بیش از دوبرابر ارتقا پیدا می‌کند تا انشالله بتوانیم شرایط بهتری را برای زائران فراهم کنیم.
 
خوراکیان اظهار کرد: ما به ۳ زبان فارسی، عربی و اردو برنامه رسمی روزانه داریم، اما به بیشتر از ۱۰‌ زبان در ایام محرم برنامه داریم. حرم حضرت رضا(ع) محور وحدت مسلمانان است و امیدواریم مجموعه آستان قدس بتواند وظیفه خود نسبت به زائران را انجام دهد.
 
مدیر عالی حرم مطهر رضوی در رابطه با محدودیت‌های پارکینگ‌های حرم در این ایام و محل خواب زائران افزود: برای روز تاسوعا و عاشورا به دلایل امنیتی پارکینگ نداریم، اما در اطراف حرم با همکاری شهرداری فضایی برای این ایام اختصاص داده شده که به شکل موقت تردد را تسهیل کند. محل خواب برای زائران است و اگر ظرفیت حرم پاسخگو نباشد، مکان‌هایی بیرون پیش‌بینی شده و زائران به بیرون حرم هدایت می‌شوند.
 
وی با اشاره به عدم حضور افراد غیر مسلمان در حرم گفت: افرادی که مسلمان نیستند در محل مسجد و حرم حضور پیدا نمی‌کنند و محل‌های مخصوص برای این افراد وجود دارد تا حضور پیدا کنند و برنامه‌هایی برای افراد توریست فراهم شده است. محوریت کار در حرم زیارت است و هیچ برنامه‌ای از جمله عزاداری نباید به گونه‌ای باشد که زیارت مختل شود.
انتهای پیام
captcha