کد خبر: 4058823
تاریخ انتشار: ۰۱ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۳:۳۷

آئین رونمایی و نقد و بررسی کتاب «نبرد انرژی» با مشارکت انتشارات نوید فتح و با حضور نویسنده اثر و مدیر کل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی در مشهد برگزار شد.

 کتاب «نبرد انرژی» به گزارش ایکنا از خراسان رضوی و به نقل از روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی، آئین رونمایی و نقد و بررسی کتاب «نبرد انرژی» با مشارکت انتشارات نوید فتح و با حضور احسان خانه آباد،  نویسنده اثر و حجت‌الاسلام والمسلمین علی‌اکبر سبزیان، مدیر کل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی در مشهد برگزار شد.

در ابتدا حجت‌الاسلام والمسلمین علی‌اکبر سبزیان، مدیر کل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی ضمن گرامی‌داشت یاد و خاطره شهدای سالروز آزادسازی خرمشهر گفت: امروز از کتابی رونمایی می‌شود که اثر متفکری جوان است، جوانی با ایده‌های نو که با نگاهی جدید و قابل تحسین به بیانیه گام دوم انقلاب، گامی مؤثر در مسیر ایجاد زیر شاخه‌های مناسب نبرد انرژی در عرصه بین‌الملل برداشته است.

وی با اشاره به اینکه روی دیگر دانایی، توانایی است، تصریح کرد: برای رسیدن به قدرت ابتدا باید دانایی و آگاهی لازم را به دست آورد. به عبارت دیگر ما باید زمینه درک و آگاهی بسیاری از مفاهیم، معارف و مطالبی که نسل جوان در مواجهه با جهان امروز به آن احتیاج دارد را فراهم سازیم. توجه اداره کل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی به منابع مکتوب نیز در راستای افزایش این درک، آگاهی و قدرت تجزیه و تحلیل در نسل آینده‌ساز و تاثیرگذار کشور است.

سبزیان در پایان اظهار کرد: امیدواریم این قبیل برنامه‌ها سرآغازی باشد برای تحقق اهداف بیانیه گام دوم انقلاب و همانطور که مقام معظم رهبری(مدظله العالی) به آن اشاره فرمودند این امر ماموریتی برای نسل دوم انقلاب اسلامی ایران است.

در ادامه احسان خانه‌ آباد، نویسنده کتاب «نبرد انرژی» نیز ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای هسته‌ای ایران به دلایل نامگذاری این کتاب اشاره کرد و گفت: نام کتاب برگرفته از اقدامات آمریکا برای تسلط به جهان به واسطه دستیابی به انرژی اتمی است. در واقع آمریکا به واسطه حاکمیتی که بر منابع انرژی فسیلی و دسترسی آسان به آن دارد سعی می‌کند تا سایر کشورها را در این حوزه جزء بازماندگان قرار دهد.

وی با بیان اینکه قبل از پیروزی انقلاب، ایران با 30 میلیون جمعیت بالغ بر 6 میلیون بشکه نفت صادر می‌کرد، گفت: در زمان پهلوی آمریکا به واسطه منافع خود از این صادرات استقبال می‌کرد و در خصوص راه‌اندازی نیروگاه‌های هسته‌ای نیز ایران را تشویق و تجهیز می‌کرد، اما پس از پیروزی انقلاب و به واسطه عدم وابستگی نظام جمهوری اسلامی ایران به این کشور و در نتیجه به مخاطره افتادن منافع خود، شروع به مخالفت و تحریم‌های شدید کرد.

خانه آباد با اشاره به اینکه جهان، سال 2040 را سال از بین رفتن منابع فسیلی و حرکت جهان به سوی استفاده از منابع هسته‌ای نامیده است، گفت: تغییرات اقلیمی زمین و کاهش منابع فسیلی این مسئله را به وجود آورده که کشورهای جهان در برنامه‌های خود نجات زمین را از اولویت‌های مهم خود قرار دهند. به عبارت ساده‌تر اروپا و آمریکا در فکر تغییر تمدن به واسطه تغییر مصرف انرژی هستند و حال اگر ایران بتواند در این زمینه موفقیتی را کسب کند بی‌شک موقعیت و قدرت استراتژیک آنان در خاورمیانه و کشورهای جهان سوم از دست خواهد رفت.

وی تصریح کرد: در واقع این باعث نبرد برای به دست آوردن انرژی هسته‌ای و اتمی در جهان می‌شود. ایران امروز به واسطه متخصصین خود توانسته است در زمینه تولید انرژی هسته‌ای مستقل‌تر عمل کند، اما تحریم‌های موجود باعث شده است که هزینه این تولید برای ایران گران تمام شود، چرا که امروز ما به جای صدور نفت خام و کسب درآمد مجبور به هزینه آن در داخل کشوری هستیم که امروز با 80 میلیون جمعیت صادرکننده تنها دو میلیون بشکه نفت و بعضا کمتر در جهان هستیم.

خانه آباد گفت: این در حالی است که هزینه تولید انرژی هسته‌ای و اتمی تنها یک سوم انرژی فسیلی است. هدف ابرقدرت‌های اروپا و آمریکا عدم موفقیت ایران در تولید انرژی اتمی و در نتیجه تولید یک مصرف‌کننده عظیم انرژی در 20 سال آینده برای پیشرفت خود است.

در پایان این مراسم ضمن رونمایی از کتاب «نبرد انرژی» از این اقدام شایسته احسان خانه آباد با اهدای لوح تقدیر به عمل آمد.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: