اشک ماتم زائران در غروب غریبانه خورشید توس
کد خبر: 4169272
تاریخ انتشار : ۲۶ شهريور ۱۴۰۲ - ۰۰:۵۹

اشک ماتم زائران در غروب غریبانه خورشید توس

زائران حریم رضوی با شمع‌های روشن در شام غریبان امام رئوف عرض ارادت خود را به ساحت مقدس اهل بیت(ع) نشان داده و اقامه عزا کردند.

شام غریبان امام رضا(ع)به گزارش ایکنا از خراسان رضوی، در شامگاه غربت غریبانه شهادت حضرت علی بن موسی الرضا(ع)، مشهد‌الرضا غرق در ماتم و اندوه بود و زائران و مجاوران برای عرض تسلیت به ساحت اهل بیت(ع) در شام شهادت امام رئوف شمع به دست در خیابان‌های اطراف حرم جمع شده بودند، تا عرض ارادت کنند.

هر کدام از ارادتمندان در گوشه و کناری شمعی را روشن کرده و زیر لب نجواکنان حرف دل می‌گفتند و اشک ماتم می‌ریختند، یکی روضه جواد‌الائمه می‌خواند، یکی روضه رضا(ع) و آن دیگری ذکر یا موسی بن جعفر(ع) و یا باب الحوائج(ع) را زمزمه می‌کرد.

هر ارادتمندی به سهم خود و به سبک خود عزادار امام رضا(ع) است. پس از عبور از خیابان‌های منتهی به حرم وارد این حریم قدسی می‌شوی. طبق رسم سالیان سال است که آیین شام غریبان شهادت حضرت علی بن موسی الرضا(ع) در شامگاه شهادت حضرتش پس از اقامه نماز مغرب و عشاء در بارگاه ملکوتی رضوی با حضور خادمان، عزاداران و دلسوختگان ساحت قدسی امام رضا(ع) برگزار می‌شود.

این مراسم حزن‌انگیز هر ساله بعد از اقامه نماز مغرب و عشاء آغاز و سپس خدام بارگاه امام علی بن موسی الرضا(ع) در حالی که لاله‌های شمع فروزان را در دست دارند، از یکی از خیابان‌های منتهی به حرم به‌سوی بارگاه قدس رضوی حرکت کرده و در حرم رضوی گرد هم می‌آیند تا تسلیت خود را به محضر امام عصر(عج) اعلام کنند.

این آیین سنتی با حضور خیل عظیم زائران و مجاوران عزادار و در بست شیخ‌طوسی برگزار شد و خادمان بارگاه منور رضوی در حالی‌که لاله‌های شمع در دست داشتند از خیابان شیرازی اقامه عزا کرده و وارد حرم مطهر رضوی شدند. 

در ابتدا این مراسم آیینی با تلاوت آیات نورانی کلام وحی آغاز و در ادامه با نوای مرثیه‌سرایی ذاکران اهل‌بیت(ع) خدام و زائران عزادار طنین عزا سر دادند و در اندوه شهادت امام غریبان(ع) اشک ماتم ریختند و همنوا با خاندان نبوت و دلدادگان به ساحت امام رضا(ع) به نیابت از همه ارادتمنداران حضرتش عزاداری کردند.

پوشش زنده تلویزیونی این مراسم نیز از شبکه‌های ملی و استانی برای دلدادگان به ساحت حضرتش صورت گرفت و همه عاشقان از راه دور و نزدیک در شام غریبان حضرتش اقامه عزا کرده و ارادت خود را به خاندان اهل بیت عصمت و طهارت(ع) نشان دادند.

انتهای پیام
captcha