قرآن، حلقه مفقوده انسان‌ها در کره زمین است
کد خبر: 4182769
تاریخ انتشار : ۲۸ آبان ۱۴۰۲ - ۱۰:۴۹

قرآن، حلقه مفقوده انسان‌ها در کره زمین است

رئیس ستاد مردمی تکریم و نکوداشت مفاخر و خادمان قرآنی خراسان رضوی گفت: قرآن کتاب راهنما و هدایت بشر است، البته کتاب‌های دیگری که قبل از قرآن بر پیامبران آن زمان نازل شده به هدایت انسان‌ها اشاره داشته، اما امروزه حلقه مفقوده انسان‌ها در کره زمین که کمتر به آن پرداخته می‌شود قرآن است.

سردار علی مولوی حقیقی، رئیس ستاد مردمی تکریم و نکوداشت مفاخر و خادمان قرآنی خراسان رضویبه گزارش ایکنا از خراسان رضوی، سردار علی مولوی حقیقی، رئیس ستاد مردمی تکریم و نکوداشت مفاخر و خادمان قرآنی خراسان رضوی در مراسم تکریم و تجلیل از اساتید پیشکسوت قرآنی که شامگاه، ۲۷ آبان ماه در تالار نور مشهد برگزار شد، اظهار کرد: خداوند در کتاب آسمانی خود به تمامی انسان‌ها خطاب می‌کند که در مسیر درست حرکت کنیم. خداوند متعال می‌فرماید: قرآن را نازل کردیم که شما راه درست را طی کنید، همچنین خداوند در آیه 14 سوره اسراء می‌فرماید: «اقْرَأْ كِتَابَكَ كَفَىٰ بِنَفْسِكَ الْيَوْمَ عَلَيْكَ حَسِيبًا؛ تو خود کتاب اعمالت را بخوان (و بنگر تا در دنیا چه کرده‌ای) که تو خود تنها برای رسیدگی به حساب خویش کافی هستی.

وی تصریح کرد: قرآن کتاب راهنما و هدایت بشر است، البته منظور بشری است که اختصاصاً مسلمانان را شامل نمی‌شود، بلکه مردمان سایر ادیان را هم در بر می‌گیرد، البته کتاب‌های دیگری که قبل از قرآن بر پیامبران آن زمان نازل شده نیز به هدایت انسان‌ها اشاره داشته، اما امروزه حلقه مفقوده انسان‌ها در کره زمین که کمتر به آن پرداخته می‌شود قرآن کریم است.

مولوی در خصوص مصیبت‌های امروز جامعه بیان کرد: مصیبتی که امروز در جامعه اسلامی با آن روبه‌رو هستیم، بی‌تفاوتی، عدم احساس در قبال سایر مسلمانان، دنیازدگی و جذب تعلقات دنیوی است. کشورهایی که می‌بینند، می‌شنوند و می‌دانند که امروز چه مصیبتی بر مردم مظلوم فلسطین توسط ام‌الکفر و شرکای او به وجود آمده و همچنان ادامه دارد، همچنین نزدیک به ۵۰ روز از عملیات طوفان‌ الاقصی گذشته است اما آن کشورها هیچ کاری نکرده‌اند.

رئیس ستاد مردمی تکریم و نکوداشت مفاخر و خادمان قرآنی خراسان رضوی افزود: تفسیر واضح در شعارهایی که در محکومیت آمریکا و هم‌دستانش سر می‌دهیم همان آشنایی بیشتر با محتوای کلام خدا یا همان قرآن است. مردم مظلوم غزه تحت بمباران از چهار جبهه در محاصره جدی هستند، اما یک عامل بسیار مهم که همان تشکل مکتبی است در مقابل اینها ایستاده است، زیرا حماس ارتش منظمی ندارد و مجموعه آنها مجموعه‌ای قسم‌خورده برای اسلام هستند که این جمعیت را مردم تشکیل می‌دهند، آنها قسم یاد کرده‌اند که برای دفاع از اسلام و دین تا پای جان بایستند و خانوادگی در این امر مشارکت کرده‌اند، اما در مقابل می‌بینیم که کفر با تمام قوا به میدان آمده است، ولی می‌دانیم که آینده این مرحله از دفاع مردم غزه، حماس و حزب‌الله مرحله‌ای است که قطعاً به نفع حماس و نیروهای جهادی به اتمام خواهد رسید.

در ادامه این برنامه حسین علمی، پیشکسوت قرآنی اظهار کرد: از بزرگان دین نقل شده است که فرموده‌اند: شیعیان از بقایای ما هستند و از شادی ما شاد هستند و از ناراحتی ما ناراحت. به همین دلیل ما این روزها که در ایام ولادت حضرت زینب(س) است شاد هستیم. در سوره بقره که 46 رکوع دارد در رکوع 27 آن که 6 آیه دارد در آیه ششم خداوند می‌فرماید: كُتِبَ عَلَيْكُمُ الْقِتَالُ وَهُوَ كُرْهٌ لَكُمْ ۖ وَعَسَىٰ أَنْ تَكْرَهُوا شَيْئًا وَهُوَ خَيْرٌ لَكُمْ ۖ وَعَسَىٰ أَنْ تُحِبُّوا شَيْئًا وَهُوَ شَرٌّ لَكُمْ ۗ وَاللَّهُ يَعْلَمُ وَأَنْتُمْ لَا تَعْلَمُونَ؛ حکم جهاد بر شما مقرر شد و حال آنکه بر شما ناگوار و مکروه است، لکن چه بسیار شود که چیزی را مکروه شمارید، ولی به حقیقت خیر و صلاح شما در آن بوده و چه بسیار شود چیزی را دوست دارید و در واقع شر و فساد شما در آن است، و خدا (به مصالح امور) داناست و شما نادانید.

وی تصریح کرد: این امر یعنی جنگ برای شما مقدر شده است و باید خود را برای این امر آماده کنید، همچنین جنگی که امروزه رخ داده است هیچ ضرری ندارد، زیرا این جنگ که دشمن را به این اندازه ذلیل می‌کند تماماً سود است و همچنین امنیتی که در این حد دشمن را تحریک می‌کند سودمند است و ضرری ندارد. تجارت در زبان عرب به معنای سود به تمام معنا است و خداوند هم می‌فرماید که این جنگ و تجارت است و برای انسان تماماً سود را به ارمغان می‌آورد، تمام ما آمده‌ایم که روزی از این دنیا برویم، پس چرا در راه خداوند و جنگ با کفار جان ندهیم؟

هر جلسه قرآن؛ تیری بر قلب دشمنان اسلام

در ادامه برنامه مهدی قره شیخ‌لو، رئیس سابق دارالقرآن و پیشکسوت قرآنی اظهار کرد: شاید بهترین مدالی که بر سینه اساتید قرآنی می‌درخشد بیان نورانی پیامبر اکرم(ص) است که فرموده‌اند: «خِيارُكُمْ مَنْ تَعَلَّمَ القُرآنَ وَ عَلَّمَهُ؛ بهترين شما كسى است كه قرآن آموزد و آن را آموزش دهد. اگر خراسان رضوی در ایران به‌خاطر تلاوت قرآن درخشان است به علت مجاهدت‌‎هایی است که اساتید بزرگ بدون هیچ چشم‌داشتی شاگردان ممتازی را تربیت کرده‌اند. خداوند در آیه 29 سوره فاطر می‌فرماید: إِنَّ الَّذِينَ يَتْلُونَ كِتَابَ اللَّهِ وَأَقَامُوا الصَّلَاةَ وَأَنْفَقُوا مِمَّا رَزَقْنَاهُمْ سِرًّا وَعَلَانِيَةً يَرْجُونَ تِجَارَةً لَنْ تَبُورَ؛ آنها که کتاب خدا را تلاوت کرده و نماز به پا می‌دارند و از آنچه ما روزیشان کرده‌ایم پنهان و آشکار (به فقیران) انفاق می‌کنند (از لطف خدا) امید تجارتی دارند که هرگز زیان و زوال نخواهد یافت.

وی تصریح کرد: امیدوارم به نقطه‌ای برسیم که همان اتفاقی که توسط مردم خودجوش در ماه محرم برپا می‌شود با همان شور و حال در ماه رمضان هم برای قرآن اتفاق افتد و مردم خودجوشانه برای نشر و قرائت این کتاب آسمانی فعالیت انجام دهند، زیرا معتقدیم که قرآن همان اهل بیت(ع) است، همچنین مردم ایران قرآن را دوست دارند و اگر ظرفیتش فراهم شود مردم حاضر هستند برای ظرفیت‌های قرآنی سرمایه‌گذاری کنند.

قره‌شیخ‌لو گفت: هر جلسه قرآنی که در این کشور برگزار می‌شود تیری است که وارد قلب دشمنان اسلام می‌شود، هرچقدر که قرآن توسعه یابد و مردم از آن تمسک جویند بساط ظلم و ستم در دنیا جمع خواهد شد و اگر مدارس و مساجد تبدیل به پایگاه‌های قرآنی شوند در تربیت نسل جوان و نوجوان تأثیر مهم و بسزایی دارد و نگرانی ما از این است آنطور که باید به شأن قرآن و اسلام در نهادهای حاکمیتی پرداخته نمی‌شود.

مراسم تکریم و تجلیل از اساتید پیشکسوت قرآنی

انتهای پیام
captcha