پیام آیت‌الله جعفر سبحانی در افتتاحیه پنجمین کنگره جهانی حضرت رضا(ع)
کد خبر: 4215461
تاریخ انتشار : ۲۴ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۱۱:۰۰

پیام آیت‌الله جعفر سبحانی در افتتاحیه پنجمین کنگره جهانی حضرت رضا(ع)

در افتتاحیه پنجمین کنگره جهانی حضرت رضا (ع) که امروز، ۲۴ اردیبهشت‌ماه در تالار قدس حرم مطهر رضوی برگزار شد پیام آیت‌الله جعفر سبحانی قرائت شد.

آیت‌الله جعفر سبحانیبه گزارش ایکنا از خراسان رضوی، در افتتاحیه پنجمین کنگره جهانی حضرت رضا(ع) که امروز، ۲۴ اردیبهشت‌ماه در تالار قدس حرم مطهر رضوی برگزار شد، پیام آیت‌الله جعفر سبحانی قرائت شد.

در متن این پیام آمده است:

آیات قرآنی و روایات نبوی حاکی است که پیامبران پیشین از بنی‌اسرائیل دارای خلفای دوازده‌گانه بوده‌اند. قرآن درباره خلفای حضرت موسی چنین می‌فرماید: «وَلَقَدْ أَخَذَ اللَّهُ مِيثَاقَ بَنِي إِسْرَائِيلَ وَبَعَثْنَا مِنْهُمُ اثْنَيْ عَشَرَ نَقِيبًا»؛ «خدا از بنی‌اسرائیل پیمان گرفت و از آن‌ها دوازده نقیب برانگیختیم». از نظر تاریخ شمار حواریون حضرت عیسی ۱۲ تن بودند و این سنت نیز همچنین ادامه داشته است.

صحیح بخاری و صحیح مسلم نیز از دوازده خلیفه برای پیامبر اسلام نام می‌برد. مسلم در صحیح خود نقل می‌کند که جابر بن سمرة می‌گوید: پیامبر در اجتماع عظیمی چنین فرمود: لا يزال الاسلام عزيزاً إلى إثنى عشر خليفة - كُلّهمْ مِنْ قُريش» روایات خلفای دوازده‌گانه به صورت متضافر بلکه متواتر در صحیحین آمده است و غالباً می‌گویند پیامبر(ص) فرمود: همگی از قریش و البته برخی می‌گوید از «بنی هاشم.»

یکی از ویژگی‌های جانشینان دوازده‌گانه، «عزت‌بخشی آنان به اسلام» است، چنانکه فرمود: «لايزال الاسلام عزيزاً الى إثنى عشر خليفة.» تاریخ می‌گوید چنین دوازده خلیفه‌ای که به اسلام عزت بخشیدند، نه در خلفای اموی بوده و نه در خلفای بنی عباس! هر دو گروه، آن چنان رفتار نکردند که بتوانند ملاک عزت اسلام باشند، بلکه روی زمین را با خون افراد بیگناه رنگین و زندان‌ها را به وسیله افراد بیگناه که وابستگان به خاندان اهل بیت(ع) بودند پر کردند.

اگر به‌طور بی‌طرفانه نظر به تاریخ افکنیم دوازده خلیفه‌ای که از امیرمؤمنان آغاز شده و با حضرت مهدی(عج) ختم می‌شود، خواهیم دید که مصداق بارز این روایات امیرمؤمنان و فرزندان یازده‌گانه اوست، البته وقت مجلس اجازه نمی‌دهد که درباره این خلفا به‌صورت گسترده عرض ادب کنیم، چون همایش به‌عنوان امام رئوف امام علی بن موسی الرضا(ع) برگزار شده است و فقط نظر بزرگان اهل سنت را درباره این امام رئوف مطرح می‌کنیم.

ابن حبّان از رجالیون اهل سنت بوده و دو نوع رجالی دارد: ثقات و ضعاف. در بخش نخست هنگامی‌که نوبت به علی بن موسی‌الرضا(ع) می‌رسد می‌گوید: این بزرگوار به وسیله مأمون مسموم شد، من هر موقع مشکلی پیدا می‌کردم به مرقد ایشان مشرف شده و نماز می‌گزاردم و از خداوند متعال حاجات خود را می‌خواستم و اتفاقاً برآورده می‌شد و من کراراً این را انجام داده‌ام.

واقدی یکی از نویسندگان تاریخ در قرن سوم اسلامی است و می‌گوید: «کان یفتی بمسجد رسول الله وهو إبن نيّفٍ وعشرين سنةٍ». - على بن موسى‌الرضا(ع) در مسجد رسول خدا در حالی که بیست و چند ساله بود به مسائل دینی و عقیدتی پاسخ می‌گفت و از نظر تاریخ بخشی از این سال‌ها در زمان حیات والد بزرگوار او بوده است.

تا اینجا توانستیم شأن و موقعیت علی بن موسی الرضا را در آینه افکار دیگران مطالعه کنیم و اکنون وقت آن رسیده درباره موضوع این همایش «عدالت برای همه، ظلم به هیچ کس» به صورت موجز سخن بگوییم. ستم‌زدایی از چهره امت‌ها شیوه تمام پیامبران است که پیوسته در کنار مستضعفان بودند و امیر مؤمنان انگیزه شرط پذیرش بیعت مهاجر و انصار را در مرحله چهارم ستم‌زدایی معرفی می‌کند.

آنگاه که ستم بزرگ و چشمگیر باشد اهل معرفت و کمال با آن مبارزه می‌کنند، اما اگر ستم جزئی و چشمگیر نباشد، از آن صرف نظر می‌کنند، ولی امام هشتم کوچک‌ترین ستم را پذیرا نبود، روزی وارد خانه شد و دید برخی از کارگران مشغول کارند، اما کارگری در گوشه‌ای نشسته دست از کار کشیده است. علت را جویا شدند گفتند آنچه به او می‌دهیم راضی نمی‌شود. فرمود: مگر اجرت او را معین نکرده‌اید؟! گفتند نه. امام برآشفت و آنان را توبیخ کرد که نباید چنین کاری کرده باشید، سپس فرمود: اگر اجرت کارگر را تعیین کنید، ولی چیز مختصری بیفزایید او سپاسگزار می‌شود، اما اگر معین نکنید و دو برابر اجرت هم به او بدهید او نگران می‌شود و تصور می‌کند که حق او را ادا نکرده‌اید.

صدوق در کتاب عیون اخبار الرضا می‌نویسد که ابراهیم بن محمد همدانی می‌گوید: از حضرت رضا(ع) شنیدم که فرمود: «من أحب عاصياً فهو عاص رو مَنْ أحبَّ مُطيعاً فهو مُطيع ومَنْ أعان ظالماً فهو ظالم ومَنْ خَذَلَ عادلاً فهو ظالم»: «آن‌کس که گنهکار را دوست بدارد خود گنهکار است، آن کس که انسان فرمانبردار را دوست بدارد او خود فرمانبردار است و آن‌کس که ظالم را کمک کند او خود ظالم است و آن کس که عادلی را خوار کند او خود ظالم است و در این مورد فرقی بین اولاد رسول و غیره نیست.

در پایان از متولی محترم آستان قدس رضوی برای برگزاری چنین مجلسی تشکر می‌کنم و همچنین از بنیانگذار این همایش، مرحوم آیت‌الله طبسی که خاطر او عزیز و رضوان خدا را برای او خواهانیم. مسلماً او نیز بهره‌ای از ثواب این همایش دارد.

انتهای پیام
captcha