ایجاد جامعه اسلامی بدون تحقق حاکمیت اسلامی امکان‌پذیر نیست
کد خبر: 4215845
تاریخ انتشار : ۲۶ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۰۰:۳۳
رئیس سازمان علمی و فرهنگی آستان قدس رضوی:

ایجاد جامعه اسلامی بدون تحقق حاکمیت اسلامی امکان‌پذیر نیست

عبدالحمید طالبی با بیان اینکه ایجاد جامعه اسلامی بدون ایجاد حاکمیت اسلامی امکان‌پذیر نیست، گفت: ائمه معصومین(ع) اهداف بزرگی داشتند و هدف عمده آن‌ها ایجاد جامعه اسلامی بود.

عبدالحمید طالبی رئیس سازمان علمی و فرهنگی آستان قدس رضویبه گزارش ایکنا از خراسان رضوی، عبدالحمید طالبی رئیس سازمان علمی و فرهنگی آستان قدس رضوی، شامگاه ۲۵ اردیبهشت‌ماه در اختتامیه پنجمین کنگره جهانی حضرت رضا(ع) که در تالار قدس حرم مطهر رضوی برگزار شد، اظهار کرد: در دهه کرامت امسال با استعانت از خداوند منان و انتخاب یکی از احادیث گوهربار حضرت رضا(ع) شعار امسال را «با شما سربلندیم» قرار دادیم که با آن ولایت‌مداری، مشارکت، همدلی اجتماعی، سربلندی و عزتمندی را در سایه امامت و ولایت سرلوحه کار خود در نظر گرفتیم.

وی بیان کرد: از مهم‌ترین برنامه‌های دهه کرامت امسال پنجمین کنگره جهانی حضرت رضا(ع) است که در سال ۶۲ با هدف آغاز حرکتی علمی، فرهنگی و تحقیقاتی در زمینه شناختن و شناساندن ائمه به‌ویژه امام رضا(ع) پایه‌ریزی و چهار کنگره با پیام و سخنان مقام معظم رهبری، با شکوه و عظمت برگزار شد.

طالبی افزود: پس از بررسی و مطالعات همه‌جانبه در ادامه چهار کنگره قبلی، با رهنمود تولیت معزز به احیای کنگره با رویکردی نوین و با هدف امتداد بخشیدن به اندیشه‌های تمدن‌ساز حضرت رضا(ع) در سطح ملی و جهانی و در پاسخ به نیازهای اندیشه‌ای جامعه و محور قرار دادن موضوعاتی مانند عدالت و تبعیض، کرامت و حقوق انسانی، خانواده و آسیب‌های اجتماعی و مسئله حکمرانی نظامند الهی برای هفت دوره دو سالانه برنامه‌ریزی شده است.

رئیس سازمان علمی و فرهنگی آستان قدس رضوی ادامه داد: اهداف کلانی که در این دوره مد نظر قرار گرفته تحکیم و استمرار اندیشه تمدنی امام رضا(ع)، تقویت فرهنگ مقاومت اسلامی، ارائه خوانش جدید از اندیشه‌های امام رضا(ع) متناسب با نیازهای امروز، گسترش همگرایی، مشارکت و ارتباطات جهانی، اتحاد، مفاهمه و همگرایی در خصوص مفاهیمی چون عدالت، حقیقت و کرامت در سطح جهان و دستیابی به راه‌حل‌های فرهنگی، آموزشی و علمی و مشارکت در حوزه مفاهیم تمدنی و اخلاقی در درون جهان اسلام است.

وی بیان کرد: دبیرخانه کنگره در دهه کرامت سال ۱۴۰۱ فعالیت خود را آغاز کرد و موضوع را «عدالت برای همه و ظلم به هیچ کس» قرار داد. تاکنون بیش از ۵۰ پیش‌نشست ملی و بین‌المللی را با همکاری مؤسسات و دانشگاه‌ها در سطح کشور و بین‌الملل برگزار کردیم. اولین اجلاسیه را در جمع اعضای مجمع جهانی اهل بیت(ع) با حضور اندیشمندانی از ۲۴ کشور در تابستان ۱۴۰۱ و دومین اجلاسیه را در سال گذشته در دهه کرامت ۱۴۰۲ برگزار کردیم. تمام این پیش‌نشست‌ها براساس نظام موضوعات کنگره طرح‌ریزی شده است.

طالبی بیان کرد: امسال در جلسه و اجلاسیه نهایی از حضور ۴۲ نفر از مدعوین غیر ایرانی از ۲۴ کشور به‌صورت حضوری و هشت کشور به‌صورت غیرحضوری استفاده کردیم و‌ در این دو روز پنل‌ها و نشست‌های تخصصی برگزار شد. مراسم افتتاحیه 24 اردیبهشت با پیام مقام معظم رهبری در جمع اعضای منتخب کمیته علمی کار خود‌ را آغاز کرد.

رئیس سازمان علمی و فرهنگی آستان قدس رضوی افزود: مقام معظم رهبری فرمودند که وظیفه بزرگ ما معرفی ائمه اطهار(ع) به دنیا بوده و ضروری است در ابعاد ذیل بر روی زندگی معصومین(ع) از سه بعد کار شود، اول بیان جنبه قداست ائمه اطهار(ع)، دوم جنبه کلمات و درس‌های ایشان در زمینه‌های مختلف و سوم زمینه سیاست بوده که بخش مهمی است. ائمه معصومین(ع) اهداف بزرگی داشتند و هدف عمده آن‌ها ایجاد جامعه اسلامی بود که ایجاد جامعه اسلامی بدون ایجاد حاکمیت اسلامی امکان‌پذیر نیست.

وی با بیان اینکه ۲۰ نشست در این کنگره برگزار شد که سه نشست عمومی و ۱۷ نشست تخصصی بود. ۹۲ استاد از اساتید بین‌المللی و ۳۹ نفر از اساتید ملی مقاله داشته و ۲۰ تن از اساتید ریاست نشست‌ها را برعهده داشتند. موضوعات نشست‌های بیست‌گانه مبتنی بر تعالی رضوی، از روز گذشته تاکنون ادامه داشت. در این کنگره از کاغذ استفاده نکردیم. مجموعه مقالات زبان فارسی، مجموعه مقالات انگلیسی و دو جلد خلاصه مقالات عربی و فارسی در مجموع بیش از ۲۰۰ مقاله تهیه شد. 

در ادامه ابوناصر وسام، رئیس مرکز مریم‌شناسی لبنان اظهار کرد: من برای اولین بار در جمهوری اسلامی ایران و چنین نشستی حضور پیدا کردم. زمانی که از من دعوت شد، مرا به تأمل در خصوص ابعاد شخصیتی امام رضا(ع) واداشت.

وی افزود: من بسیار شگفت‌زده شدم که متوجه شدم ایشان پیشتاز گفت‌وگوی علمی هستند، آن هم در هزار سال پیش از دوران ما. شاید بسیاری از افراد نمی‌دانند مرکز مریم‌شناسی در واتیکان، سه سال پیش تفاهم‌نامه‌ای را با مرکز گفت‌وگوی ادیان در قم امضا کرد که یکی از ثمرات آن حضور من در این کنگره بود.

وسام بیان کرد: علت آشنایی من با شیعیان و فرهنگ آن‌ها به این دلیل است که در لبنان زندگی می‌کردم. فرهنگ شیعیان در لبنان ویژگی‌های خاصی دارد. فرهنگ شیعیان لبنان از دو بعد مورد توجه است، نخست بعد علوی و‌ خبیری آن که به امام علی(ع) منتسب می‌شود و دوم بعد کربلایی، حسینی، استشهادی و عاشورایی آن است.

رئیس مرکز مریم‌شناسی لبنان تصریح کرد: همه باید تأمل بیشتری برای شناسایی و بازشناساندن ابعاد فکری، فرهنگی و معنوی ائمه اطهار(ع) داشته باشند که اگر این اقدام مبارک انجام شود، در یک تسلسل منطقی به امام دوازدهم خواهیم رسید که همه چیز با حضور ایشان تکمیل خواهد شد.

انتهای پیام
captcha