شهادت شهدای خدمت برای بار دوم دامنه غم را گستراند
کد خبر: 4220657
تاریخ انتشار : ۲۰ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۹:۵۹

شهادت شهدای خدمت برای بار دوم دامنه غم را گستراند

یک کارشناس سیاسی گفت: شهادت سردار سلیمانی برای اولین بار در جهان، گستره غم را گستراند و بعد از آن شهادت شهدای خدمت بیشتر از قبل این دامنه را افزایش داد.

شهدای خدمتبه گزارش ایکنا از خراسان رضوی، مهدی قزوینی، کارشناس سیاسی و مدرس دانشگاه صنعتی شاهرود در نشست «نخبگانی بسیج قاریان و حافظان قرآن کریم خراسان رضوی پیرامون مسائل روز» که امروز ۲۰ خرداد ماه در سالن جلسات اداره اوقاف برگزار شد، اظهار کرد: هنگامی‌که به صحنه تاریخ می‌نگریم، بعضی اتفاقات و پدیده‌ها را می‌یابیم که آینده تاریخ را فتح کرده‌اند و یکی از این وقایع، واقعه عاشورا است، زیرا عاشورا شکستی تماماً نظامی است که متنهی به پیروزی شده و امتداد تاریخ را با خود شکل داده است.

 وی بیان کرد: ۱۳۵۰ سال از تاریخ وقوع واقعه عاشورا گذشته، اما این واقعه به‌گونه‌ای عمل کرده که در تمامی جهان تأثیر داشته است و گاندی موفقیت خود را از درس آزادگی‌ می‌داند که از حسین(ع) آموخته‌ و این واقعه مهم که اینگونه در جهان تأثیر گذاشته، بسترساز انقلاب اسلامی شده که این امر از نظرات قالب اندیشمندان غربی تبیین شده است.

قزوینی گفت: عاشورا با اینکه شکستی نظامی است، اما عواملی دارد که باعث فتح آینده و تاریخ شده است و مهمترین عامل فتح آینده این واقعه بصیرت اصحاب امام حسین(ع) در روز عاشورا بوده است، زیرا آنها عظمت اقدام سیدالشهدا(ع) را درک کردند و تا پای‌ جان با امید در این جنگ نظامی شرکت کردند.

این پژوهشگر حوزه سیاست اظهار کرد: بصیرت اصحاب امام حسین(ع) از جنسی خاص بوده که معطوف به زمان و مکان بوده است و این بصیرتی که زمان و مکان را شناسایی کرده و طی آن قدم برداشته، بسترساز آینده تاریخ بشریت شده است. ۱۴۰۰ سال بعد از این اتفاق انقلاب اسلامی رخ می‌دهد که ریشه آن به پدیده عاشورا می‌رسد که انقلاب اسلامی هم به عقیده سیاستمداران غربی یکی دیگر از این پدیده‌ها است و سیاستمداران غربی به صراحت بارها گفته‌اند که مشکلاتشان از زمانی شروع شده که امام خمینی(ره) آغاز به فعالیت کرده است.

 وی بیان کرد: دو پدیده در تاریخ جهان ماندگار خواهد شد که این دو پدیده شهادت سردار سلیمانی و شهادت رئیس جمهور بوده است. حاج قاسم سلیمانی هنگامی که شهید شد، موج بیداری آغاز شد و پدیده شهادت حاج قاسم سلیمانی رویداد مهمی را به وجود آورد و طی آن حوزه سرزمینی غم را برای اولین بار از حوزه خود خارج کرد و تمام دنیا را عزادار کرد، دومین مورد شهادت شهدای خدمت بود که جغرافیای غم را بسیار فراتر از رویداد قبلی گسترش داد، زیرا هنگامی‌که به کشورهای دنیا نگاه می‌کنیم متوجه می‌شویم کشورهایی که تنها درصد کمی از جمعیت آنها را مسلمانان تشکیل می‌دهند روز شهادت آیت‌الله رئیسی را عزای عمومی اعلام می‌کنند و محور مقاومت را تغییر می‌دهد و یک چهارم جمعیت دنیا از این واقعه متأثر می‌شوند.

 قزوینی در خصوص مبانی فعالیت‌های شهید جمهور گفت: پوپر دوگانه‌ای را بیان می‌کنند که یگانه اول او سیاست دنیای کهنی است که اشخاص و ویژگی‌های آنها مهم بوده است و در دوگانه خود می‌گوید که در فلسفه سیاسی نوین تنها حکومت و ساختار مهم است، اما شهید رئیسی ویژگی دارد که عنصر سومی را تشکیل می‌دهد و با مبانی که دارد به آن دو عنصر اول اعتبار می‌بخشد، مبانی شهید رئیسی از انقلاب اسلامی قرار گرفته شده است و این انقلاب ریشه در اسلام دارد، بنابراین اثر خود را در جهان گذاشته است.

این فعال سیاسی ادامه داد: دومین ویژگی منحصر به فرد شهید رئیسی این است که با اقدامات خود مفهوم جهاد را در جامعه بازتولید کردند، زیرا جهاد مفهوم مهمی است که به واسطه جهل جاهلان این واژه از درون تهی شده بود، اما آیت‌الله رئیسی به گونه‌ای خدمت را بالاترین عبادت می‌داند و تمامی لحظات خود را وقف خدمت می‌کند و این امر جهادی را در تمامی فعالیت‌های خود نشان داده است.

وی تصریح کرد: بنا بر گفته مقام معظم رهبری اولای جهادها جهاد تبیین است، زیرا دشمن با جنگ شناختی اجازه نداده است که ما رئیس جمهور خود را بشناسیم، اما با شهادت ایشان بیداری رخ داد که در تمام ایران افرادی برای عذرخواهی و حلالیت‌طلبی در تشییع این شهید حضور یافتند. علی‌رغم جنگ‌ روانی که در جامعه نسبت به شهید رئیسی پدید آمده بود، اما او همواره با مبانی خود حرکت کرد و حرکت او متأثر از مردم بود.

قزوینی اظهار کرد: شهید رئیسی برای مقابله با مشکلات کشور دو راه داشت که شامل اصلاح ساختارها و نقش فعال و ویژه‌ای است، ساختار را دکرگون نکرد، بلکه نقش فعال خود را در تمامی عناصر و صحنه‌ها انتخاب می‌کند و در سفرهای استانی خود سه هدف اصلی را دنبال می‌کند که هدف اول او وادار کردن فرمانداران و استانداران برای حرکت، دومین هدف ایجاد قدرت جسارت و تصمیم‌گیری برای مسئولان و هدف سوم این است که به عنوان شخصیت اجرایی و حاکمیتی با نواقص و ناکارامدی‌ها روبه‌رو شود تا بتواند تصمیمات درستی بگیرد.

در جامعه دوقطبی‌سازی نکنیم

این پژوهشگر حوزه سیاست بیان کرد: رئیس جمهوری که امروزه روی کار می‌آید و منتخب مردم می‌شود، باید این امور را در دستور کار خود قرار دهد و خط خدمت را دنبال کند. لازم به ذکر است که انتقادات و ایراداتی به این خدمت وارد بوده است که کاملاً بر حق است، اما نوع مواجهه رئیس جمهور شهید به‌گونه‌ای بوده است که اصلاح موارد به خوبی در فعالیتهایش نشان داده می‌شود، در آستانه انتخابات مجدد دشمنان انقلاب اسلامی روی کار می‌آیند و تلاش می‌کنند که جامعه را دچار دوقطبی سازی کنند، بنابراین باید هوشیار باشیم تا در چنین شرایطی بتوانیم مؤثر باشیم و این دوقطبی‌سازی را نابود سازیم، زیرا تمامی ما مردم جامعه ایران هستیم و به ایران متعلقیم.

وی گفت: در چنین شرایطی باید سعی کنیم که هیچگونه دوقطبی‌سازی در جامعه ایجاد نکنیم و هیچ کاندیدی را خارج از انقلاب جلوه‌گر نکنیم، درست است که باید آگاه‌سازی و الگوی رفتاری و کاری شهید خدمت را بیان کنیم، اما به هیچ عنوان فردی را خارج از انقلاب نپنداریم.

انتهای پیام
captcha