کد خبر: 4060157
تاریخ انتشار: ۰۷ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۲:۳۳

مدیر عامل بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی گفت: اگر زمانی چالش‌های مربوط به دین‌داری صرفاً طرح مسائل و شبهاتی از ناحیه افراد بود امروز بحث چالش‌های دین‌داری از طریق گفتمان‌ها مطرح می‌شود.

 دین‌داری به گزارش ایکنا از خراسان رضوی و به نقل از آستان نیوز، احد فرامرز قراملکی، مدیر عامل بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی در نشست علمی «چالش‌های دین‌داری در عصر حاضر» که به همت گروه کلام اسلامی این بنیاد با حضور جمعی از دانشمندان کشور ترکیه برگزار شد، اظهار کرد: از روزگاری که پست مدرنیزم و جهانی شدن رخ داده است شکل چالش‌های دینی  متفاوت شده است.

وی ابراز کرد: امروز قصه این است که در کنار زندگی دین‌دارانه در جهان، گفتمان‌های غیر دینی به صورت گفتمان حاکم در برخی از جوامع شکل می‌گیرد. این گفتمان‌ها با استفاده از سرعت رسانه‌های امروزی به شدت در جوامع دینی نفوذ پیدا می‌کند و در کنار گفتمان‌های سنتی دینی گفتمان‌های جدیدی که با دین و دین‌داری چالش دارند شکل می‌گیرند.

قراملکی ادامه داد: این گفتمان‌های جدید چند مشکل را برای جوامع دینی ما ایجاد می‌کند؛ نخستین مشکل این است که مواعظ و پیام‌های اخلاقی دین پیام‌های بیهوده‌ای می‌شود، زیرا گفتمان‌های جدید می‌خواهند مواعظ دینی ناشدنی شوند که مانند همین مشکل را در بحث فقه  و حقوق می‌توان ملاحظه کرد یعنی در حوزه فقه و حقوق گفتمان‌های جدید سعی می‌کنند اوامر و نواهی را ناشدنی کنند.

وی ادامه داد: سومین مشکل در چالش‌های دینی در پرتو گفتمان‌ها، بحث سبک زندگی دینی است و چهارمین مشکل نیز شامل مسائل کلامی، الهیاتی و فکری و اعتقادی می‌شود.

مدیر عامل بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی افزود: اما مشکل اساسی‌تر سرمایه‌گذاری گفتمان‌های جدید روی مسائل ذهنی و ایمیج است، البته چالش دین‌داران امروز بحث دلیل بر باورهای دینی نبوده و الحاد جدید الحاد شناختاری نیست، بلکه جنگ انگاره‌ها و ایمیج‌ها در میان است؛ چالش‌های دینی رسانه ‌ها در دنیا دنبال تخریب نقاشی جهانی از پیامبر خدا(ص) است. امروز مسئله باورها و اعتقادات نیست بلکه مسئله ایمیج‌هاست.

وی تصریح کرد: عملاً در سطح ایمیج جنگی آغاز شده است و این جنگ به معنای از بین بردن ایمیج‌های دینی است و در واقع در جنگ ایمیج‌ها ما نیازمند پشتوانه دینی هستیم.

مدیر عامل بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی گفت: اگر زمانی چالش‌های مربوط به دین‌داری صرفا طرح مسائل و شبهاتی از ناحیه افراد بود امروز بحث چالش‌های دین‌داری از طریق گفتمان‌ها مطرح می‌شود.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: