امروز ایران در عرصه اخلاق و دفاع از مظلوم پرچم‌دار جهان شده است
کد خبر: 4215740
تاریخ انتشار : ۲۵ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۱۳:۳۵
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی:

امروز ایران در عرصه اخلاق و دفاع از مظلوم پرچم‌دار جهان شده است

محمد حسین‌زاده گفت: امروز ایران در عرصه اخلاق و دفاع از مظلوم پرچم‌دار جهان شده و دانشجوی غربی برای دفاع از مظلوم به زبان فارسی شعار می‌دهد.

محمد حسین‌زاده مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضویبه گزارش ایکنا از خراسان رضوی، محمد حسین‌زاده، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی، امروز ۲۵ اردیبهشت‌ماه، در مراسم افتتاحیه بزرگداشت حکیم فردوسی با محوریت بازشناسی نقش شاهنامه در سیر فرهنگ و تمدن ایرانی اسلامی که در تالار فردوسی دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد، اظهار کرد: ۲۵ اردیبهشت‌ماه روز حکیم ابوالقاسم فردوسی و روز پاسداشت زبان فارسی است و این مسئله 2 مقوله جدا از هم نبوده و به واسطه نقش فردوسی و شاهکاری که این شاعر بزرگ حماسی‌سرای جهان انجام داده این روز به نام پاسداشت زبان فارسی نیز نامگذاری شده است.

وی با بیان اینکه گرچه اشعاری تا قبل از فردوسی از چند شاعر فارسی زبان در تاریخ ماندگار است، افزود: شاهنامه فردوسی بر حفظ و ماندگاری زبان فارسی اثر بی‌بدیلی است و حکیم فردوسی با سرایش شاهنامه، زبان فارسی را از هجمه زبان‌ها و فرهنگ‌های آن زمان که به حاشیه رانده شد را با زیرکی و هوشمندی آن را تثبیت و ماندگار کرد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی تصریح کرد: اگر امروز به زبان فارسی سخن می‌گوییم و اگر شیرینی گلستانی سعدی و غزل حافظ را استشمام کردیم به واسطه کاری است که فردوسی انجام داد و این زبان را تثبیت و ماندگار کرد و سینه به سینه در قلب افراد منتقل شد و سال‌ها گذشت و امروز شاهد چنین گنج‌هایی هستیم. البته که بسیاری از این معادن را کاوش نکردیم و سال‌های سال پژوهشگران، دانشمندان و دانشجویان ارشد و دکتری باید این معادن را کاوش کنند تا الماس‌ها و طلاها به دست آید.

حسین‌زاده با اشاره به اینکه افتخاری که حکیم فردوسی رقم زد، ماندگاری زبان فارسی است، بیان کرد: در طول تاریخ به واسطه کشورگشایی ایران و دوستی‌هایی که داشتند زبان فارسی را فراتر از مرزهای جغرافیایی پیش بردند. امروز برادران ما در افغانستان هم زبان و هم دل ما هستند. همچنین در تاجیکستان که به زبان فارسی سخن می‌گویند، فردوسی باعث شد تا حلقه مشترک ما و آن‌ها شود.

وی با بیان اینکه زبان فارسی در این کشورها نبوده و این زبان تا مرز هندوستان پیش رفته است، اظهار کرد: اگر امروز از اقبال لاهوری در پاکستان یاد می‌کنیم با دلیل وجود حکمتی است که در  اشعار او نهفته است. بنابراین امروزه شرق و غرب ما با زبان فارسی عجین شده‌اند.

حسین‌زاده گفت: ما در طول تاریخ یک دوره عقب‌نشینی داشته‌ایم که در دوره قاجار و پهلوی شامل این دوره است، دوره‌ای که افراد در کشورهای غربی تحصیل کردند و دچار خود تحقیر پنداری شدند و تصور کردند که عدم پیشرفت کشور به واسطه فرهنگ، زبان و دین است و این عقب‌نشینی ضربات سنگینی به ویژه به حوزه ادبیات وارد کرد و سبب شد واژگانی وارد زبان فارسی شود.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی اظهار کرد: با توجه به تحولات امروز در غرب و شرق آسیا و اتفاقاتی که در غزه افتاد، دانشجویان و اساتید در برخی از کشورها برای دفاع از این سرزمین به زبان فارسی شعار می‌دهند، زیرا امروز ایران در عرصه اخلاق و دفاع از مظلوم پرچم‌دار جهان شده و دانشجوی غربی برای دفاع از مظلوم به زبان فارسی شعار می‌دهد.

وی ادامه داد: تمامی مطالبی که در این سخنرانی به عمل آمد نشان می‌دهد که یکی از آن سنگرهای اصلی فردوسی شاهنامه است که مردم جهان ضحاک را شناخته‌اند و به دنبال فریدون هستند.

حسین‌زاده بیان کرد: جمهوری اسلامی ایران به درستی 2 پایه برای رشد و توسعه خود در جهان امروز بنا نهاده است و آن هم پایه شیعه و ایرانی است. اگر امروز طلبه‌ای در جامعه المصطفی بخواهد درس حوزه علمیه در ایران بخواند اولین شرط این است که درس خود را به زبان فارسی بخواند و این امر نشان می‌دهد که دین و فرهنگ ایرانی نیز با هم تطبیق شده است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی گفت: با توجه به فرمایشات رهبری ما موظف به تبلیغ اهل بیت(ع) هستیم آن هم با زبان فارسی که در این امر موفق عمل کردیم و باید در علم و تکنولوژی به زبان فارسی نیز این‌گونه عمل کنیم.

همچنین، در این مراسم از ۴ جلد مجموعه مقالات همایش سال ١۴٠٢ نیز رونمایی شد.

انتهای پیام
captcha