کد خبر: 4102407
تاریخ انتشار: ۰۵ آذر ۱۴۰۱ - ۱۱:۴۲

فرش‌های متبرک حرم رضوی شناسنامه‌دار می‌شوند

مدیرعامل شرکت فرش آستان قدس رضوی گفت: با توجه به جایگاه فرش‌های متبرک حرم مطهر رضوی نزد عموم و علاقه‌مندان، به تازگی طراحی شناسنامه‌ای ویژه برای این فرش‌ها در دستور کار شرکت فرش آستان قدس رضوی قرار گرفته است.

فرش‌به گزارش ایکنا از خراسان رضوی و به نقل از آستان نیوز، شرکت فرش آستان قدس رضوی، تولیدکننده انحصاری دست‌بافته‌های نفیس و ارزشمندی است که مفروش‌کننده رواق‌ها و دیگر فضاهای حرم مطهر رضوی هستند. این فرش‌ها پس از چند سال استفاده در حرم حضرت رضا(ع) با فرش‌های نو جابه‌جا و از این بارگاه مطهر خارج می‌شوند.

حمید کارگر، مدیرعامل شرکت فرش آستان قدس رضوی اظهار کرد: با هدف استمرار چرخه اشتغال‌زایی در این هنر و صنعت و همچنین لزوم استفاده مستمر از فرش‌های نو و نفیس در حرم مطهر رضوی، این فرش‌ها بسته به محل استقرار و میزان تردد زائران پس از چند سال استفاده خارج می‌شوند و برای فروش در اختیار شرکت قرار می‌گیرند.

وی ادامه داد: فرش‌های خارج‌ شده از حرم مطهر حضرت رضا(ع) که پاخوردگی کمتری داشته باشند، برای مصرف خانگی بسیار مناسب و دارای دوام و کیفیت هستند، از طرفی این فرش‌ها، متبرک و آمیخته به برکت حضور در فضایی پاک و مطهر هستند.

مدیرعامل شرکت فرش آستان قدس رضوی با اشاره به انجام فرایندهای آماده‌سازی و تکمیل روی فرش‌های متبرک خارج شده از حرم مطهر تصریح کرد: این فرش‌ها بعد از اقداماتی همچون شست‌و‌شوی تخصصی، مرمت احتمالی و...، در فروشگاه متعلق به شرکت واقع در خیابان خسروی ‌نو، روبه‌روی باب‌الجواد(ع) به علاقه‌مندان عرضه می‌شوند.

وی افزود: با توجه به جایگاه فرش‌های متبرک حرم مطهر رضوی نزد عموم و علاقه‌مندان، به تازگی طراحی شناسنامه‌ای ویژه برای این فرش‌ها در دستور کار شرکت فرش آستان قدس رضوی قرار گرفته که حاوی تمامی اطلاعات فنی و تاریخی این فرش‌ها است.

کارگر درباره شناسنامه فرش‌های متبرک حرم مطهر رضوی گفت: در این شناسنامه علاوه‌ بر اطلاعات فنی و تخصصی فرش از جمله جنس الیاف، رجشمار، سال بافت، نقشه و رنگ‌بندی، تاریخ و مکان‌های استقرار فرش در حرم مطهر رضوی درج می‌شود و خریدار خواهد دانست که فرش یاد شده چه مدت و در کدام رواق‌های حرم مطهر حضور داشته است.

وی ادامه داد: این اطلاعات پیش از این نیز موجود و هر یک از فرش‌های تولیدی شرکت فرش آستان قدس رضوی دارای شماره اختصاصی بوده که با استناد به آن شماره می‌توان به اطلاعات مرتبط با آن دست یافت، اما این اطلاعات تاکنون در اختیار خریداران قرار نمی‌گرفت.

کارگر افزود: فرایند طراحی و انتشار شناسنامه‌های یاد شده برای ارائه به مصرف‌کنندگان آغاز شده و به‌زودی خریداران این فرش‌ها شناسنامه آن را نیز دریافت خواهند کرد.سالانه به‌طور متوسط بیش از 4500 مترمربع فرش دستبافت در این شرکت تولید و برای استفاده در حرم مطهر رضوی عرضه می‌شود و تقریباً به همین میزان نیز فرش نو جایگزین آنها می‌شود.

قرار است از ابتدای زمستان1401 فرش‌های متبرک حرم مطهر رضوی به هنگام فروش به خریداران با شناسنامه‌ای ویژه عرضه شوند، فرش‌های پر نقش و نگاری که برای مفروش کردن صحن و سرای شمس‌الشموس، علی‌بن موسی‌الرضا(ع) تولید می‌شوند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha