کد خبر: 4103707
تاریخ انتشار: ۰۹ آذر ۱۴۰۱ - ۲۱:۱۲

در حکومت دینی امکانات حاکمان نباید از متوسط مردم بیشتر باشد

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: در حکومت دینی حقوق و امکانات حاکمان نباید از متوسط مردم بیشتر باشد، نمی‌توان به مردم وعده‌‌ای داد و به آن عمل نکرد، زیرا این حکومت دینی از نوع حکومت معاویه می‌شود.

حسن رحیم‌پور ازغدی، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگیبه گزارش ایکنا از خراسان رضوی، حسن رحیم‌پور ازغدی، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی، امروز نهم آذرماه در نشست بصیرتی جهاد تبیین با محوریت بررسی مسائل روز که درتالار شهر مشهد برگزار شد، اظهار کرد: مسئله امروز مانند هر مسئله دیگری چند بُعدی است، بُعد اطلاعات و امنیت آن به متخصصان مربوط است که باید به جمع‌بندی هرچه واقع‌بینانه‌تر و دقیق‌تر برسند تا معلوم شود کجا کار دشمن است و کجا ریشه در کار خودمان دارد.

وی ادامه داد: حتی توطئه دشمن را باید از زوایای مختلفی دید، یک زاویه بهره‌برداری هوشمند است، دشمن در هر زمان و مکانی که بتواند ضربه می‌زند، اما نباید آن را محکوم کرد، بلکه باید قوی و مجهز ظاهر شد و آسیب‌پذیری‌ها را کم کرد، اما هنگامی دشمن می‌تواند سوار موج شود و یک مشکل را به بحران و یک سؤال را به خشونت و اغتشاش تبدیل کند که ما مشکلی داشته باشیم و آن را به موقع نشناخته یا شناخته و حل نکنیم.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه شک در ذهن مثل درد در جسم است، بیان کرد: تا زخمی به وجود نیاید و عفونت نکند مگس روی آن نمی‌نشیند، با بی‌توجهی به زخم و ادامه‌دار شدن آن، درد حس و رسیدگی به آن لازم می‌شود، این درد زنگ خطر پیش از مرگ است. شک و سؤال اگر نباشد، متوجه مشکل ذهن نمی‌شویم، در واقع این شک بخش تاریک ذهن است که باید روشن شود.

رحیم‌پور ازغدی اظهار کرد: تمام این توطئه‌‌ها تا پیش از این بوده و پس از این هم خواهد بود، اما تهمت‌ها، شایعات و طوفان رسانه‌‌ای دشمن تا به الان کارساز نبوده، چون دشمن بسیاری از مطالب را مطرح کرده است، اما به دلیل نداشتن زمینه، شنیده نشده است.

وی با بیان اینکه تا اعتماد ضعیف نشود دشمن نمی‌تواند کسی را جذب کند، افزود: در  13 آبان، حدود 15 میلیون نفر از مردم حضور داشتند، باید ریشه‌یابی شود که چرا بخشی از جامعه که به اندازه جمعیت راهپیمایی‌کنندگان 13 آبان یک شهرستان کوچک هم نیستند، با بهانه‌ای مانند حجاب و مرحوم شدن خانم مهسا امینی و بهانه‌های پیش و پس از آن چنین اتفاقاتی را رقم زدند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به اینکه برخی از مردم بی‌اعتماد شده‌اند، ادامه داد: بی‌اعتمادها می‌گویند هرچه گفته می‌شود، دروغ است، برخی از افرادی که چنین صحبت‌هایی را مطرح می‌کنند، مریض‌اند، اما بقیه بی‌اعتماداند. در اعتراضات بیشتر افراد سن کمی داشتند و طبق گزارش‌ها، در جیب یک سوم آنان گل پیدا شده است، در اعتراضاتی که در دانشگاه‌ها شکل گرفت، صحنه‌هایی دیده شد که در ایران و دنیا بی‌سابقه بود. حدود 98 درصد دستگیرشدگان نیز همان ابتدا ابراز ندامت ‌کردند.

رحیم‌پور ازغدی با بیان اینکه افرادی که اعتراضات اخیر را به اغتشاش کشیدند، توسط دشمن تطمیع شده بودند، گفت: اصل مسئله معترضین حجاب نبود و تصور بنده این بود بیشتر کسانی که حجاب ناقص دارند، کشف حجاب می‌کنند، اما چنین نشد و اکنون اگر فردی بخواهد کشف حجاب کند، می‌تواند، اما مردم نمی‌خواهند.

وی افزود: اتفاقات اخیر ریشه در زخم‌های  فرهنگی و اجتماعی دارد. زخم فرهنگی یعنی با وجود تمام‌ رسانه‌ها، مسجد و مدرسه‌ای که وجود دارد، نتوانسته‌ایم اهداف فرهنگی را محقق کنیم و اگر نهادهای فرهنگی کم‌کاری کرده‌اند، باید مورد بازخواست قرار گیرند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره زخم‌های اجتماعی، بیان کرد: طرز تفکری در جامعه وجود دارد و آن این است که تنها با پارتی می‌توان کار خود را در ادارات دولتی پیش برد، اینکه این مشکل به طور مطلق در تمام ادارات وجود دارد، با عقل جور در نمی‌آید، اما همان درصدی که وجود دارد، باعث اعتراض و نارضایتی مردم شده است.

رحیم‌پور ازغدی با تأکید بر اینکه طبق سیره حکومتی امام علی(ع)، حرف مردم باید برای مسئولین مهم باشد، گفت: زمانی بی‌اعتمادی به وجود می‌آید که شخص چندین‌بار دروغ بشنود و خیانت ببیند، دین اجازه خیانت به مردم را نمی‌دهد، در حکومت دینی حقوق و امکانات حاکمان نباید از متوسط مردم بیشتر باشد، نمی‌توان به مردم وعده‌‌ای داد و به آن عمل نکرد، زیرا این حکومت دینی از نوع حکومت معاویه می‌شود.

وی به تعریف حکومت دینی از منظر اهل بیت(ع) پرداخت و افزود: حکومت دینی مردم را عاشق مسئولین و انقلاب می‌کند و در این حکومت، مسئولین بیش از آن که به فکر خود باشند به فکر مردم‌اند تا مشکلات آنها حل شود.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha