توصیه ائمه اطهار به گره‌گشایی از کار مردم در حیات ظاهری و واقعی خود
کد خبر: 4216060
تاریخ انتشار : ۲۶ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۱۹:۲۶
حجت‌الاسلام احمد مروی بیان کرد

توصیه ائمه اطهار به گره‌گشایی از کار مردم در حیات ظاهری و واقعی خود

تولیت آستان قدس رضوی گفت: معصومین(ع) چه در حیات ظاهری و چه حیات واقعی یکی از اموری را که همواره بر آن عمل و توصیه می‌کردند، توجه داشتن به مردم و گره‌گشایی از کار مردم و رفع نیازهای مردم است.

آیت‌الله سیداحمد علم‌الهدی، نماینده ولی‌فقیه در خراسان رضویبه گزارش ایکنا از خراسان رضوی، حجت‌الاسلام والمسلمین احمد مروی، تولیت آستان قدس رضوی، در آیین افتتاح مرکز سلامت امام رضا(ع) در روستای هندل‌آباد که امروز 26 اردیبهشت ماه برگزار شد، اظهار کرد: وظیفه خودمان می‌دانیم که آن مقدار که پس از هزینه کردن برای حرم مطهر رضوی و تسهیلات زیارت و فراهم کردن امکانات زیارت مطلوب، بقیه نذورات و درآمد موقوفاتی‌ که مردم عزیز و با ایمان و با اخلاص نثار دستگاه حضرت رضا(ع) می کنند، آن‌ها را در خدمت مردم قرار بدهیم. به دنبال ذخیره منابع نیستیم، ما وظیفه خودمان می‌دانیم که از امکاناتی که متعلق به دستگاه حضرت رضا(ع) است در خدمت مردم که شایسته بهترین خدمت‌ها هستند، قرار بدهیم.

وی بیان کرد: براساس روایتی از  امام رضا(ع) اگر غیر از این عمل کنیم، خودمان را مسئول و پاسخگو می‌دانیم. زندگی ائمه بزرگوار و معصومین سرشار از خدمت به مردم، نگاه به مردم، توجه کردن به مردم، گره‌گشایی از زندگی مردم است، ما در سیره معصومین داریم که نیازمند و سائلی به محضرشان شرف‌یاب شده باشد و ناامید و دست خالی بازگردد.

مروی گفت: اگرچه اکنون ما حضرت رضا(ع) و وجود مقدسش و جسم مطهرش را نمی‌بینیم و لیاقتش را نداریم، اما مضجع شریفش همواره مرکز گره‌گشایی از زندگی مردم است. چه بسیار کسانی که به زیارت حضرت رضا(ع) مشرف می‌شوند و از حضرت پاسخ می‌گیرند، و حضرت حاجت و نیازشان را برطرف می‌کند. بنابراین معصومین(ع) چه در حیات ظاهری و چه حیات واقعی یکی از اموری را که همواره بر آن عمل و توصیه می‌کردند، توجه داشتن به مردم و گره‌گشایی از کار مردم و رفع نیازهای مردم است. لذا در روایات ما چه مقدار ثواب بر این کار مترتب است، انجام عملی که لبخند رضایت بر یک انسان نیازمند محترم بنشاند، ثوابی غیر قابل احصا دارد.

وی یادآور شد: مردم عیال خدا هستند، خداوند فرزند و پدر و مادر ندارد، اما این مخلوقات عیالات خداوند هستند. اگر کسی می‌خواهد خودش را مقرب درگاه الهی قرار دهد و رضایت و خشنودی الهی را معطوف خود کند، به بندگان خدا و عیالات خدا توجه کند. لذا اگر خدماتی انجام می‌دهیم، ما شرمنده و شرمسار هستیم، زیرا باید حوزه و گستره خدمات‌مان بیش از این‌ها باشد، اما «لا يُكَلِّفُ اللَّهُ نَفسًا إِلّا وُسعَها» در حد امکانات و مقدورات‌مان که برکت دیانت، اعتقاد و اعتماد مردم بیشتر شود، گستره خدمات ما در خراسان و سیستان و دیگر مناطق کشور بیشتر خواهد شد.

تولیت آستان قدس رضوی بیان کرد: خدا را شاکریم که بتوانیم لبخند رضایت بر لب یک بنده خدا و مخلوق خدا قرار دهیم، این موضوع را برای خود افتخار و سند زنده‌ای می‌دانیم که این سند روز قیامت ما را شفاعت می‌کند و رضوان الهی را متوجه ما می‌کند.

مردم، شایسته بهترین خدمات هستند

وی با اشاره به همکاری خوب مسئولان، اظهار کرد: همین مقدار کاری که در این روستا انجام شد با همکاری و همدلی همه مسئولان بود، آستان تنها نبود، دیگران در حد توان‌شان کمک و همراهی کردند. مردم شایسته بهترین خدمات هستند. وقتی نظام مقتدر جمهوری اسلامی می‌تواند عملیات افتخارآفرین وعده صادق را انجام دهد و رژیم آدم‌کش بدتر از نازیسم آلمان را تنبیه و گوش‌مالی دهد و این شجاعت، قدرت، مدیریت، اقتدار و عقلانیت را بروز می‌دهد، مردم انتظار دارند در حوزه‌های عمرانی و رفاهی نیز همین اقتدار و شجاعت، و مدیریت در سراسر کشور جاری شود.

سرکشی به روستاها، به یک رویه و فرهنگ تبدیل شده است

مروی سرکشی به روستاها را یادگاری از مقام معظم رهبری دانست و یادآور شد: در گذشته این سنت، امری تشریفاتی و کلیشه‌ای بود که گاه مسئولان برای خالی نبودن عریضه سری به منطقه محروم می‌زنند، اما امروز با مدیریت رهبری معظم این موضوع به یک رویه و فرهنگ در میان مسئولان نظام جمهوری اسلامی تبدیل شده است. رهبر معظم انقلاب یک سال پس از رهبری سفرهای استانی را آغاز کردند. من توفیق داشتم در سفر به ایلام همراه ایشان باشم و ببینم که چگونه به کارهای ریز مردم و نیازهای پیش پا افتاده مردم که در سطح کلان مورد توجه مسئولان نبود، آقا توجه و دقت دارند.

وی ادامه داد: برخی به ایشان گفته بودند شما در سطح رهبری و زعامت باید پروژه‌های ملی را افتتاح و بازدید کنید و نه روستاها و مناطق خرد و چادرنشین‌ها و عشایر، این‌ها را رده‌های پایینی انجام می‌دهند، شما در سطح کلان پروژه‌ها حضور یابید، رهبری گفتند: نه در سطح کلان پروژه‌ها هستند، این مسائل خرد و ریز مردم که نیازهای روزمره آنان است باید مورد توجه قرار گیرد و مسئولان از آن‌ها غفلت نکنند. من می‌خواهم به مسائلی بپردازم که کمتر بدان توجه می‌شود و کلان پروژه نیست و آن‌ها را زنده کنم. مقام معظم رهبری در سفر به کهکیلویه و بویراحمد به سیاه‌چادرها رفتند. برخی وزرا هم در این سفر همراه بودند و رهبری به مسئولان گفتند: من به اینجا می‌آیم تا به شما بگویم به این‌جاها سر بزنید و وقتی در مرکز و در اتاق‌های کارتان نشسته‌اید، درکی از این موقعیت داشته باشید که مردم در آن زندگی می‌کنند، تا زمانی که نیایید و نبینید، نمی‌توانید برای مردم تصمیم بگیرید، آن هم نه تنها حضور تشریفاتی، بلکه به دل مردم بروید و مشکلات و رنج‌های آنان را از نزدیک، درست، مسئولانه، دلسوزانه و کارشناسانه ببنید و برای رفع آن تصمیم بگیرید.

تولیت آستان قدس رضوی افزود: الحمدلله این موضوع یک رویه و فرهنگ در کشور تبدیل شده است و رئیس جمهور به این امر توجه و اهتمام جدی دارد و هر هفته ارتباط و تماس و حضور در جمع مردم و شنیدن سخنان و دردل‌ها و نیازهای مردم یک رویه شده است. این نگاه مسئولین، حضور در جمع مردم و از نزدیک مشکلات مردم را دیدن قطعا آثار و برکاتی دارد. ان شا الله خداوند به همه مسئولین این توفیق را عنایت کند که بتوانند بهترین خدمات را برای مردم خودشان که بهترین مردم هستند، ارائه کنند. چنانکه امام راحل فرمودند که انبیاء هم چنین مردم وفادار و باایمانی نداشتند. این مردم شایسته هر نوع همت و نوکری مسئولین هستند. افتخار می‌کنیم که خادم و خدمتگزار این مردم با ایمان نجیب با اخلاص انقلابی و صبور هستیم.

وی با اشاره به مسئله اشتغال جوانان این روستا، یادآور شد: احداث بند خاکی به منظور تقویت و افزایش آب شرب قنات، چشمه و کمک به تامین آب زمین‌های زراعی انجام شد. پیشنهاد دیگری که برای اشتغال داده شد، بافندگی اهالی روستا با تأمین تجهیزات، مواد اولیه و تضمین خرید محصولات به قیمت مناسب بود که با استقبال اهالی روستا مواجه نشد. باید کار کرد، کار کردن و زحمت کشیدن افتخار است، بی‌کاری و دست نیاز به سوی دیگران دراز کردن در حالی که انسان توانایی کار کردن دارد، عار است.

تولیت آستان قدس رضوی با اشاره به حدیثی از امام صادق(ع) و تأکید بر ضرورت کسب حلال حتی برای افرادی که نیاز مالی به کار ندارند، اظهار کرد: هر کاری مشروعی که به انسان احساس استقلال دهد و دست نیاز انسان را برطرف کند، مایه افتخار است و مورد توصیه ائمه اطهار است. نفس بیکاری امری مذموم و ناپسند است.

انتهای پیام
captcha