کد خبر: 3483962
تاریخ انتشار: ۱۱ فروردين ۱۳۹۵ - ۰۷:۵۸
سیاحت و زیارت در قاب ایکنا/
گروه هنر: موزه شهر سبزوار با حدود ۵۰۰ اثر از هزاره اول پیش از میلاد تا دوران معاصر که از نام شهدا غافل نشده و بخشی را به شهدا و وصیت‌نامه‌هایشان از جمله شهید احمد نظیف، جوان‌ترین شهید دانش‌آموز کشوری اختصاص داده است.
به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از خراسان رضوی، در ضلع غربی میدان بهشتی ـسی هزار متریـ سبزوار در کنار پارکی زیبا بعد از اولین میدان در ورودی شهر از سمت ترمینال مسافربری که بسیاری از مسافران و گردشگران در تابستان و نوروز در این محل استراحت می‌کنند، موزه‌ای زیبا با نام «موزه شهر سبزوار» قرار گرفته که دارای حدود 500 اثر تاریخی و زیبا است.
در این موزه زیبا که بخشی از فرهنگ و تاریخ سبزوار به نمایش درآمده است آثاری همچون یخچال نفتی، لامپ‌ها و چراغ‌های قدیمی روشنایی از پی سوز و چراغ توری و ظروف قدیمی با عکس‌هایی از گذشته تا به امروز سبزوار و غیره به نمایش در آمده است.
موزه شهر سبزوار/موزه‌ای با تاریخ کهن که شهدا فراموش نشده‌اند
موزه‌ای که انسان را به گذشته برده و ما را با سرگذشت زندگی انسان‌های سبزوارنشین قدیم آشنا می‌کند. موزه‌ای تاریخی و شگفت انگیز که برای دیدنش نیاز به پرداخت هزینه نبوده و بازدید از آن رایگان است.
موزه شهر سبزوار/موزه‌ای با تاریخ کهن که شهدا فراموش نشده‌اند
در بخشی از این موزه آثاربه جای مانده از ورود برق به سبزوار و طرح توسعه آن با ابزارهای قدیمی از جمله حمل تیر برق با دوچرخه به نمایش درآمده که با عکس‌ها و وسایل به نمایش درآمده از نحوه تامین روشنایی در قبل از یکصد سال گذشته می‌توان گفت مجموعه‌ای نفیس است.
با قدم زدن در بین آثار گذشتگان دو اثر آشنا و قدیمی با نیت وقف برای امام حسین(ع) و حضرت ابوالفضل‌العباس(ع) جلب توجه می‌کند، سماور و نوعی دیگ قدیمی برای آشپزخانه، آثاری که در روضه‌خوانی‌های گذشته و امروزه در حال استفاده هستند با این تفاوت که نوع ابزار تفاوت کرده است.
موزه شهر سبزوار/موزه‌ای با تاریخ کهن که شهدا فراموش نشده‌اند
«موزه شهر سبزوار» مجموعه‌ای است بیانگر رویدادهای گذشته و ابزاری که در گذشته استفاده‌ شده و امروزه با پیشرفت تکنولوژی از مسیر مصرف خارج و به موزه پیوسته‌اند، آثاری که بعضا در گنجینه بعضی خانواده‌ها مشابه آن‌ها وجود دارد و بیانگر واقعیت‌های گذشته و تاریخ گذشتگان است.
موزه شهر سبزوار/موزه‌ای با تاریخ کهن که شهدا فراموش نشده‌اند
موزه شهر سبزوار با زیربنای حدود ۶۷۰ مترمربع و حدود ۵۰۰ اثر از هزاره اول پیش از میلاد تا دوران معاصر که از نام شهدا غافل نشده و بخشی را به شهدا و وصیت‌نامه‌هایشان از جمله شهید احمد نظیف، جوان‌ترین شهید دانش‌آموز کشوری اختصاص داده که به خواهرش وصیت کرده قرآن را بیاموزد و راه شهدا را ادامه دهد.
این گنجینه با ارزش که حتی نامش در سبزوار هم برای بسیاری غریب است و افرادی از محلش بی‌اطلاعند، نیاز است تا با اطلاع رسانی مناسب به ویژه در مبادی ورودی شهر، در مکان‌های مختلف شهر و کمک گرفتن از صدا و سیما این موزه و موزه‌های دیگر از جمله موزه مردم‌شناسی و موزه حیات وحش برای هر ساله معرفی‌اش علاقه‌مندان تکرار و به ویژه برای نسل آینده بیان و به نمایش گذاشته شود.
موزه شهر سبزوار/موزه‌ای با تاریخ کهن که شهدا فراموش نشده‌اند
مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: